А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Порядок проведення розслiдування регулюуться Положенням, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 10 серпня 1993 р. в редакцiє постанови вiд 17 червня 1998 року № 923.
Дiя цього Положення поширюуться на пiдприумства всiх форм власностi, на громадян, у тому числi на iноземцiв та осiб без громадянства, якi у власниками вказаних виробництв, i на кожного, хто виконуу на них (пiдприумствах) роботу за трудовим договором або контрактом, проходить практику чи залучений працювати тут з iнших пiдприумств. Розслiдування нещасних випадкiв (профзахворювань) з працiвниками пiд час вiдрядження за кордоном та з iноземними громадянами пiд час єхньоє працi в Украєнi також провадиться за цим Положенням, якщо iншого не передбачено мiжнародними угодами Украєни.
Норми Положення не поширюються на осiб, котрi працюють або проходять службу i з якими не укладаються трудовi договори на пiдвiдомчих пiдприумствах та у вiйськових частинах, пiдроздiлах Мiнiстерства оборони Украєни, Мiнiстерства внутрiшнiх справ Украєни, Нацiональноє гвардiє Украєни, Служби
379
Роздiл XI. Охорона працi
безпеки Украєни. В них розслiдування нещасних випадкiв погоджууться з Комiтетом по нагляду за охороною працi. Вiдповiдний порядок такого розслiдування щодо учнiв i студентiв визначауться Мiнiстерством освiти Украєни.
Розслiдуванню пiддягають травми, гострi професiйнi захворювання та отрууння, тепловi удари, опiки, обмороження, утоп-лення, ураження електричним струмом та блискавкою, ушкодження внаслiдок аварiй, пожеж, стихiйного лиха (землетруси, зсуви, повенi, урагани тощо), контакту з тваринами, комахами та iн.
За результатами розслiдування на облiк беруться нещаснi випадки, якi сталися: пiд час виконання трудових обов'язкiв (у тому числi пiд час вiдряджень), а також дiй в iнтересах пiдприумства без доручення власника; на робочому мiсцi, на територiє пiдприумства або в iншому робочому мiсцi роботи протягом робочого часу, включаючи встановленi перерви; протягом часу, необхiдного для приведення в порядок знаряддя виробництва, засобiв захисту, одягу перед початком або пiсля закiнчення роботи, а також для особистоє гiгiуни; пiд час проєзду на роботу або з роботи транспортом пiдприумства або сторонньоє органiзацiє, яка надала його згiдно з договором (заявою), а також власним транспортом, який використовувався в iнтересах виробництва; пiд час аварiй (пожеж) i лiквiдацiє єх наслiдкiв на виробничих об'уктах; пiд час надання пiдприумством шефськоє допомоги; на транспортному засобi, стоянцi транспортного засобу, в порту заходу судна, на територiє вахтового селища з працiвниками, якi перебували на змiнному вiдпочинку (провiдник, працiвник рефрижераторноє бригади, шофер-змiнник, працiвники морських i рiчкових суден, а також тi, що працюють за вахтово-експедицiйним методом); у робочий час при пересуваннi пiшки, на громадському, власному транспортному засобi або засобi, який належить пiдприумству чи стороннiй органiзацiє, з працiвником, робота якого пов'язана з перемiщенням мiж об'уктами обслуговування; пiд час пересування пiшки або на транспортному засобi до мiсця роботи чи назад за разовим завданням власника або уповноваженого ним органу без оформлення посвiдчення про вiдрядження.
Про нещасний випадок, внаслiдок якого працiвник згiдно з медичним висновком втратив працездатнiсть на один день i бiльше або виникла необхiднiсть переведення його на iншу,
380
ОСОБЛИВА ЧАСТИШ
легшу роботу термiном не менш як на один день, складауться акт за формою Н-1.
Такий акт не складауться i не береться на облiк нещасний випадок, що стався внаслiдок отрууння алкоголем i наркотичними речовинами або внаслiдок єх дiй, якщо це не викликано застосуванням цих речовин у виробничих процесах чи неправильним єх зберiганням i транспортуванням. Факт отрууння повинен бути письмово пiдтверджений висновком медичного закладу.
Про кожний нещасний випадок очевидець, працiвник, який його виявив, або сам потерпiлий повинен доповiсти безпосередньому керiвниковi робiт (бригадиру, майстру) чи iншому керiвниковi (диспетчеру, змiнному iнженеру) i вжити заходiв для надання долiкарськоє допомоги. Цей керiвник, у свою чергу, зобов'язаний термiново органiзувати медичну допомогу потерпiлому та його доставку до лiкувально-профiлактичного закладу (медпункт, медсанчастина, полiклiнiка, лiкарня тощо), а також повiдомити про те, що сталося, керiвника пiдроздiлу пiдприумства, власника пiдприумства; зберегти до прибуття комiсiє з розслiдування обстановку на робочому мiсцi та устаткування у такому станi, в якому вони були на момент подiє, а також вжити заходiв до недопущення подiбних випадкiв у ситуацiє, що склалася.
Власник пiдприумства, одержавши повiдомлення про нещасний випадок, наказом призначау комiсiю з рослiдування у складi керiвника (спецiалiста) служби охорони працi пiдприумства (голова комiсiє), керiвника структурного пiдроздiлу або головного спецiалiста. До комiсiє входить також представник профспiлковоє органiзацiє, членом якоє у потерпiлий, а в разi гострих професiйних отруунь - спецiалiст санепiдемстанцiє. Якщо потерпiлий не у членом профспiлки, до складу комiсiє входить уповноважений трудового колективу з питань охорони працi.
Комiсiя з розслiдування протягом трьох дiб з моменту подiє зобов'язана: обстежити мiсце нещасного випадку, опитати очевидцiв i осiб, якi причетнi до нього, та одержати пояснення потерпiлого, якщо це можливо; розглянути вiдповiднiсть умов працi та засобiв виробництва проекту i паспортам, а також дотримання вимог нормативно-технiчноє документацiє з експлуатацiє устаткування i нормативних актiв з охорони працi; установити обставини i причини нещасного випадку, визначити вiдповiдальних за це осiб, а також розробити заходи щодо запобiгання подiбним
381
Роздiл XI. Охорона працi
випадкам; скласти акт за формою Н-1 у п'яти примiрниках, в якому вказати наявнiсть вини в нещасному випадку пiдприумства, потерпiлого або iншоє (сторонньоє) особи, i надiслати його на затвердження власниковi пiдприумства.
До акту додаються пояснення очевидцiв, потерпiлого, а також у разi необхiдностi паспорти, схеми, фотографiє та iншi документи, що характеризують стан робочого мiсця iз зазначенням небезпечних i шкiдливих виробничих чинникiв, медичний висновок про наявнiсть алкоголю в органiзмi потерпiлого.
Нещаснi випадки, що оформленi актом за формою Н-1, реуструються на пiдприумствi в спецiальному журналi.
Власник пiдприумства протягом доби пiсля закiнчення розслiдування затверджуу п'ять примiрникiв акта. Акт надсилауться потерпiлому або особi, яка представляу його iнтереси; керiвнику цеху або iншого структурного пiдроздiлу (головному спецiалiсту), де стався нещасний випадок, для здiйснення заходiв щодо запобiгання подiбним випадкам; державному iнспекторовi з нагляду за охороною працi; профспiлковiй органiзацiє пiдприумства, де стався нещасний випадок; керiвниковi (спецiалiсту) служби охорони працi пiдприумства, якому акт надсилауться разом з iншими матерiалами розслiдування.
Нещасний випадок, про який потерпiлий своучасно не повiдомив свого безпосереднього начальника чи власника пiдприумства, або якщо втрата непрацездатностi вiд нього настала не вiдразу, розслiдууться за заявою потерпiлого чи особи, яка представляу його iнтереси, якщо з моменту подiє пройшло не бiльше одного року, протягом десяти дiб вiд дня подання заяви. Питання про складання акта за формою Н-1 вирiшууться комiсiую з розслiдування.
У разi вiдмови власника скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпiлого або iншоє зацiкавленоє особи iз змiстом акта питання вирiшууться у порядку, передбаченому законодавством про розгляд трудових спорiв. Органи з розгляду трудових спорiв у разi необхiдностi одержують вiдповiдний висновок представника органу державного нагляду за охороною працi, або органу державного управлiння охороною працi, або профспiлкового органу.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 17 червня 1998 р. № 923 Комiтетовi по нагляду за охороною працi i Мiнiстерству охорони здоров'я Украєни надано право роз'яснювати вимоги Положення про розслiдування та облiк нещасних випадкiв, про-
382
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
фесiйних захворювань i аварiй на пiдприумствах, в установах i органiзацiях.
Порядок розслiдування та облiк нещасних випадкiв невиробничого характеру, тобто не пов'язаних з трудовими вiдносинами, якi трапилися з громадянами на територiє Украєни з втратою працездатностi не менше нiж на один день, визначений Положенням, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 5 травня 1997 р. № 421.
Розслiдуванню пiдлягають нещаснi випадкi з тяжкими для здоров'я наслiдками. Якщо такi нещаснi випадки сталися з громадянами пiд час прямування на роботу чи з роботи (пiшки, на громадському чи власному транспортi), а також пiд час виконання громадського обов'язку щодо рятування людей, пiд час участi в спортивних iграх на офiцiйних змаганнях, розслiдуються органiзацiую, де працюу потерпiлий, або органiзацiую, яка зобов'язана забезпечити чи вiдповiдау за безпечну життудiяльнiсть людей на вiдповiднiй територiє незалежно вiд ступеня тяжкостi травми. Результати розслiдування використовуються в разi призначення потрепiлому допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатнiстю i пенсiє за iнвалiднiстю.
Кожний нещасний випадок невиробничого характеру реуструуться лiкувально-профiлактичними закладами в окремому журналi за формою, затвердженою Мiнiстерством охорони здоров'я Украєни. Протягом доби лiкувальний заклад зобов'язаний надiслати мiсцевому органу виконавчоє влади повiдомлення за встановленою формою.
Рiшення про необхiднiсть розслiдування нещасного випадку приймауться керiвником вiддiлу (служби) охорони працi мiсцевого органу виконавчоє влади, який реуструу повiдомлення лiкувально-профiлактичного закладу i надсилау своу рiшення i копiю повiдомлення органiзацiє, що повинна проводити розслiдування.
Керiвник органiзацiє не пiзнiше наступного дня пiсля надходження рiшення зобов'язаний утворити комiсiю з розслiдування нещасного випадку у складi не менше трьох осiб. До участi в роботi комiсiє можуть залучатися представники вiдповiдного лiкувально-профiлактичного закладу та страховоє органiзацiє, якщо потерпiлий був застрахований, а також представники органiзацiє, вiдповiдальноє за додержання умов безпеки на територiє, об'уктi, де стався нещасний випадок.
383
Роздiл XI. Охорона працi
Розслiдування нещасного випадку провадиться протягом 10 календарних днiв пiсля утворення комiсiє, i його результати оформляються актом за формою НТ. Акт складауться у трьох примiрниках, пiдписууться головою i членами комiсiє i затверджууться керiвником органiзацiє.
Облiк нещасних випадкiв в цiлому ведеться вiддiлом (службою) охорони працi мiсцевого органу виконавчоє влади за вiдповiдними формами державноє статистичноє звiтностi за пiдсумками кожного кварталу i за рiк.
Органiзацiя, вiдповiдальна або зобов'язана забезпечити безпечну життудiяльнiсть людини на територiє чи об'уктi, де стався нещасний випадок, здiйснюу запропонованi комiсiую заходи щодо усунення причин подiбних випадкiв. Про здiйснення зазначених заходiв керiвник органiзацiє у письмовiй формi повiдомляу вiддiл (службу) охорони працi мiсцевого органу виконавчоє влади в термiн, зазначений в актi за формою НТ.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вiдповiдно до законодавства вiдшкодувати працiвниковi шкоду, заподiяну йому калiцтвом або iншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язкiв (ст. 173 КЗпП).
 6. Охорона працi жiнок
Рiвнi права i можливостi в одержаннi освiти, загальноє i спецiальноє пiдготовки призвели до того, що жiноча праця за своую квалiфiкацiую зрiвнялась з чоловiчою. Але крiм роботи на виробництвi жiнки багато сил i часу придiляють домашньому господарству i вихованню дiтей навiть за умови, що це повноцiнна сiм'я, в якiй у чоловiк. Тому об'уктивно жiнка не може нарiвнi з чоловiком брати участь у суспiльному виробництвi.
Поширена теорiя гармонiйного поуднання виробничоє працi з материнством у оманливою, оскiльки нею приховууться експлуатацiя жiнки.
Громадська думка не схильна вважати, що жiнка взагалi не повинна працювати в суспiльному виробництвi. Навпаки, серед виробничих спецiальностей у багато професiй, якi традицiйно вважаються жiночими. Склались галузi народного господарства, де жiнки займають чiльнi мiсця. Це торгiвля i громадське харчування, охорона здоров'я i соцiальний захист населення, народна освiта.
Враховуючи фiзiологiчнi особливостi жiночого органiзму, законодавство про працю передбачау низку обмежень у вико-
384
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
наннi певних робiт, а при деяких роботах встановлюу жiнкам пiльги i переваги. Для держави обидвi соцiальнi функцiє жiнки - робота в суспiльному виробництвi i материнство - у важливими. Яку з цих функцiй виконувати, мау вирiшити сама жiнка. Якщо жiнка вирiшила присвятити себе сiм'є, вихованню дiтей, то це заняття повинно визнаватись суспiльне корисним i давати право за певних умов на матерiальне забезпечення при досягненнi певного вiку.
При виборi трудовоє дiяльностi робота жiнки повинна бути достойною, добре оплачуваною, а не будь-якою, що дау якусь оплату та пiльговий стаж.
Пiльги та переваги, передбаченi законодавством про працю, пiдiрвали конкурентоздатнiсть жiночоє робочоє сили на ринку працi. Утримувати працiвникiв, якi мають багато пiльг, власнику або уповноваженому ним органу невигiдно, а примусити пiдприумцiв брати жiнок на роботу в сучасних умовах практично неможливо. Робота ж жiнок поза домашнiм вогнищем викликана економiчною необхiднiстю якщо не самiй утримувати себе i свою сiм'ю, то принаймнi бажанням допомогти чоловiковi здобувати необхiднi, хоч мiнiмальнi засоби до iснування, оскiльки не завжди сiм'я мау змогу прожити за винагороду, яку отримуу чоловiк.
Вимушене сумiщення сiмейних обов'язкiв з роботою на виробництвi не проходить безслiдно. Найвiдчутнiшим негативним наслiдком фактичного подвiйного навантаження жiнки у хронiчна перевтома, що призводить до зниження продуктивностi єє працi на виробництвi.
Держава намагауться не допускати застосування працi жiнок на важких роботах i на роботах iз шкiдливими i небезпечними умовами працi.
Не дозволяуться використання працi жiнок на пiдземних роботах i гiрничодобувнiй промисловостi та на будiвництвi пiдземних споруд, за винятком жiнок, якi займають керiвнi пости i не виконують фiзичноє роботи; жiнок, якi зайнятi санiтарним та побутовим обслуговуванням; жiнок, якi проходять курс навчання та допущенi до стажування у пiдземних частинах стажування; жiнок, якi повиннi спускатися час вiд часу у пiдземнi частини пiдприумств для виконання нефiзичних робiт.
Кабiнет Мiнiстрiв Украєни постановою вiд 27 березня 1996 р. № 381 затвердив програму вивiльнення жiнок iз виробництв, пов'язаних з важкою працею та шкiдливими умовами, а також
385
Роздiл XI. Охорона працi
обмеження використання єх працi у нiчний час на 1996-1998 р. Припинено, починаючи з 1996 р., прийняття на навчання жiнок за професiями, передбаченими Перелiком важких робiт та робiт iз шкiдливими i небезпечними умовами працi, на яких забороняуться застосування працi жiнок. Такий Перелiк затверджений наказом Мiнiстерства охорони здоров'я Украєни вiд 29 грудня 1993 р. № 256.
Забороняуться також залучення жiнок до пiдiймання i перемiщення важких речей. Граничнi норми пiдiймання i перемiщення важких речей жiнками затвердженi наказом Мiнiстерства охорони здоров'я Украєни вiд 10 грудня 1993 р. № 241. Граничне допустима вага вантажу, що може пiдiйматися при чергуваннi з iншою роботою, при цьому пiдкреслено - до двох разiв на годину, - становить 10 кг. Граничне допустима вага вантажу при пiдiйманнi i перемiщеннi постiйно протягом робочоє змiнi не повинна перевищувати 7 кг. Сумарна вага вантажу, який перемiщууться постiйно протягом робочоє змiни, не повинна перевищувати з робочоє поверхнi - 350 кг, з пiдлоги - 175 кг. Рiвнем робочоє поверхнi вважауться робочий рiвень конвеура, стола, верстата тощо.
В колишньому СРСР гранична норма перенесення вантажiв для жiнок, що досягли 18 рокiв, становила 20 кг, а з 1966 р. - 10 кт.
Вiдповiдно до ст. 178 КЗпП вагiтним жiнкам вiдповiдно до медичного висновку знижуються норми виробiтку, норми обслуговування або вони переводяться на iншу роботу, яка у легшою i виключау вплив несприятливих виробничих чинникiв, iз збереженням середнього заробiтку за попередньою роботою.
При пiдшуканнi легшоє роботи вагiтна жiнка вивiльняуться вiд роботи з несприятливими виробничими чинниками iз збереженням середнього заробiтку за всi пропущенi внаслiдок цього робочi днi за рахунок пiдприумства.
Жiнки при народженнi дитини i до набуття нею вiку трьох рокiв, у разi неможливостi виконання попередньоє роботи, переводяться на iншу роботу iз збереженням середнього заробiтку за попередньою роботою.
Необхiдно наголосити, що у випадку бiльш високого заробiтку по роботi, на яку переводиться жiнка, єй виплачууться фактичний заробiток.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63