А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

, була прийнята резолюцiя про заходи щодо виконання програми зайнятостi.
Короткий огляд мiжнародного регулювання зайнятостi свiдчить про те, що мiжнародне спiвтовариство прагне розробити заходи щодо повноє, продуктивноє i вiльно обраноє зайнятостi. Але в жоднiй краєнi такi програми повноє зайнятостi реалiзувати не вдалося.
 3. Державнi гарантiє права на вибiр виду зайнятостi в Украєнi
Гарантiє забезпечення права громадян на працю визначенi в статтi 51 № КЗпП в редакцiє Закону Украєни вiд 5 липня 1995 р. Держава гарантуу працездатним громадянам, якi постiйно проживають на територiє Украєни, вiльний вибiр виду дiяльностi:
безплатне сприяння державними службами зайнятостi у пiдборi пiдходящоє роботи i працевлаштуваннi вiдповiдно до покликання, здiбностей, професiйноє пiдготовки, освiти з урахуванням суспiльних потреб; надання пiдприумствами вiдповiдно до єх попередньо поданих заявок роботи за фахом випускникам
Роздiл VII. Правовiє органiзацiя працевлаштування громадян 189
державних вищих навчальних закладiв; безплатне навчання безробiтних новим професiям, перепiдготовку з виплатою стипендiй; компенсацiю вiдповiдно до законодавства матерiальних витрат у зв'язку з направленням на роботу в iншу мiсцевiсть;
правовий захист вiд необгрунтованоє вiдмови у прийняттi на роботу i незаконного звiльнення, а також сприяння у збереженнi роботи.
Для реалiзацiє полiтики зайнятостi населення i забезпечення громадянам гарантiй на всiй територiє Украєни створенi служби зайнятостi, дiяльнiсть яких здiйснюуться пiд керiвництвом Мiнiстерства працi та соцiальноє полiтики Украєни i мiсцевих державних адмiнiстрацiй. Послуги громадянам, пов'язанi iз забезпеченням зайнятостi населення, державними службами зайнятостi надаються безплатно.
ЯНИ Украєни мають право на працевлаштування i i роботи шляхом звернення до пiдприумства, iндивi-<лянського (фермерського) господарства чи до iншого роботодавця, у тому числi до фiзичноє особи, безпосередньо або до державноє служби зайнятостi за сприянням у пiдшуканнi роботи.
За сприянням до державноє служби зайнятостi в працевлаштуваннi можуть звертатись як незайнятi на роботi громадяни, якi бажають працювати, так i зайнятi громадяни, якi бажають змiнити мiсце роботи, влаштуватися працювати за сумiсництвом чи у вiльний вiд навчання час.
Усi незайнятi громадяни, якi звертаються до державноє служби зайнятостi за сприянням у працевлаштуваннi, пiдлягають реустрацiє, в тому числi пенсiонери, iнвалiди та молодь, яка закiнчила загальноосвiтнi школи, професiйнi навчально-виховнi заклади. Пiд час реустрацiє кожна особа самостiйно або iз застосуванням автоматизованоє системи за допомогою працiвника державноє служби зайнятостi заповнюу картку персонального облiку громадянина, який шукау роботу, i особистим пiдписом пщтверджуу достовiрнiсть внесених до неє даних та ознайомлюуться з пам'яткою <Вашi права - Вашi обов'язки)>. Форма цiує картки персонального облiку затверджена Мiнiстерством працi та соцiальноє полiтики Украєни.
Зайнятим громадянам, якi працюють за наймом на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) або самостiйно забезпечують себе роботою, навчаються в денних загально-
190
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
освiтнiх школах та вищих навчальних закладах очноє форми навчання, а також особам без певного мiсця проживання i прописки надаються консультативнi послуги з питань працевлаштування у разi звернення до державноє служби зайнятостi. Пiд час прийому таких громадян працiвник державноє служби зайнятостi проводить консультацiю з цих питань i робить вiдповiднi записи у картцi консультацiй.
Реустрацiя та облiк громадян, якi звертаються за сприянням у працевлаштуваннi, здiйснюуться державною службою зайнятостi за мiсцем постiйного проживання (постiйноє або тимчасовоє прописки) за умови пред'явлення паспорта i трудовоє книжки, а у разi потреби - вiйськового квитка, документа про освiту або документiв, якi єх замiнюють. iноземнi громадяни i особи без громадянства реуструються та облiкуються тiльки при наявностi постiйноє прописки.
При вiдсутностi у громадянина паспорта його може замiнити довiдка, яка видауться житлово-експлуатацiйною конторою або мiсцевим органом внутрiшнiх справ iз зазначенням мiсця постiйного проживання особи. Громадяни до 16 рокiв повиннi пред'явити свiдоцтво про народження та довiдку житлово-експлуатацiйноє контори або органiв мiсцевого самоврядування iз зазначенням мiсця проживання.
У разi вiдсутностi трудовоє книжки громадянин, який вперше шукау роботу, повинен пред'явити паспорт, диплом або iнший документ про освiту чи професiйну пiдготовку, а звiльненi вiйськовослужбовцi - вiйськовий квиток.
Громадяни, якi втратили роботу внаслiдок нещасного випадку на виробництвi або настання професiйного захворювання i через це потребують професiйноє пiдготовки, перепiдготовки чи пiдвищення квалiфiкацiє, повиннi пред'явити довiдку медико-соцiальноє експертноє комiсiє щодо професiйноє придатностi.
Випускники вищих навчальних закладiв, пiдготовка яких здiйснювалась за державним замовленням, яким вiдмовлено у прийняттi на роботу за мiсцем призначення, подають направлення на роботу i скрiплену печаткою замовника довiдку про вiдмову в працевлаштуваннi або довiдку про самостiйне працевлаштування, форми якоє затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 22 серпня 1996 року № 992.
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян
191
Випускники професiйно-технiчних училищ пред'являють довiдку про надання можливостi самостiйного працевлаштування. При вiдсутностi у них такоє довiдки єм надаються протягом календарного року з дня закiнчення навчання консультацiйнi послуги.
Громадяни, звiльненi з пiдприумств у зв'язку з вiдселенням з територiє радiоактивного забруднення, при вiдсутностi у них запису в трудовiй книжцi про причини звiльнення подають довiдку про вiдселення або самостiйне переселення, видану мiсцевою державною адмiнiстрацiую чи органом мiсцевого самоврядування.
Громадяни, якi втратили роботу в колективних сiльськогосподарських пiдприумствах, у тому числi звiльненi у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, пред'являють довiд-ЙЙМ--Нiiii^i <хяаду членiв сiльськогосподарського пiдприум-ЧЯiЯЮиСГООПОДарського колективу, сiльськогосподарського акцiонерного товариства, видану цим пiдприумством, кооперативом, товариством.
Особи, якi одержують пенсiю, пред'являють пенсiйне посвiдчення або посвiдчення iнвалiда.
Працiвники, трудовий договiр з якими було розiрвано -з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiую, реорганiзацiую або перепрофiлюванням пiдприумства, скороченням чисельностi або штату працiвникiв, реуструються в державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, протягом семи календарних днiв пiсля звiльнення.
Якщо звiльнення з пiдприумств вiдбулося у зв'язку з вiдселенням або самостiйним переселенням з територiє радiоактивного забруднення, громадяни реуструються у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, протягом одного мiсяця пiсля звiльнення.
Вiйськовослужбовцi, звiльненi з вiйськовоє служби у зв'язку iз скороченням чисельностi або штату без права на пенсiю, реуструються у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, протягом семи календарних днiв з дня поставлення на вiйськовий облiк вiйськовими комiсарiатами.
Громадяни, якi втратили роботу внаслiдок нещасного випадку на виробництвi або настання професiйного захворюван-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
ня, i через це потребують професiйноє пiдготовки, перепiдготовки чи пiдвищення квалiфiкацiє, реуструються у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, протягом семи календарних днiв пiсля звiльнення.
У випадках, коли законодавством визначений певний строк реустрацiє, а громадянин без поважних причин своучасно не зареуструвався у державнiй службi зайнятостi як такий, що шукау роботу, вiн втрачау передбаченi пiльги, а умови виплати допомоги по безробiттю та єє розмiр встановлюються на загальних пiдставах. Поважними причинами вважаються хвороба громадянина, смерть близьких родичiв, догляд за хворою дитиною вiком до 14 рокiв вiдповiдно до медичного висновку, переведення чоловiка або дружини на роботу в iншу мiсцевiсть, переєзд на iнше мiсце проживання тощо.
Громадяни, якi протягом семи календарних днiв не зареуструвалися у державнiй службi зайнятостi через хворобу чи з iнших поважних причин, повиннi звернутися до центру зайнятостi на наступний день пiсля хвороби чи iншоє поважноє причини i зареуструватися як такi, що шукають роботу. У разi порушення цього строку вони втрачають передбаченi законодавством особливi гарантiє, а умови виплати допомоги по безробiттю та єє розмiр встановлюються на загальних пiдставах. На загальних пiдставах реуструються також громадяни Украєни, якi працювали в зарубiжних краєнах, у тому числi i краєнах СНД.
Громадянам, зареустрованим у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, протягом семи календарних днiв з моменту реустрацiє пiдбирауться пiдходяща робота. Якщо громадянин в перiод пошуку роботи не вiдвiдував центр зайнятостi у призначенi днi через хворобу або з iнших поважних причин, що пiдтверджуються документами, строк пiдбору пiдходящоє роботи вiдповiдно подовжууться на цей строк.
Громадяни, якi зареустрованi на загальних пiдставах у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, i вiдмовилися в перiод пошуку роботи вiд двох пропозицiй пiдходящоє роботи, не можуть бути визнанi безробiтними. Такi особи знiмаються з облiку, i єм протягом шести мiсяцiв надаються консультацiйнi послуги. Пiсля закiнчення шести мiсяцiв з дня зняття з облiку вони можуть зареуструватися повторно у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу.
Роздiл VII. Правом органiзацiя працевлаштування громадян 193
Працiвники, якi зареустрованi у державнiй службi зайнятостi i мають особливi гарантiє, у випадку вiдмови вiд двох пропозицiй пiдходящоє роботи в перiод пошуку роботи втрачають право на отримання статусу безробiтного строком на три мiсяцi з подальшою переустрацiую на загальних пiдставах як таких, що шукають роботу.
Неповнолiтнi, якi досягли 15 рокiв i звернулися до державноє служби зайнятостi за сприянням у працевлаштуваннi, можуть, як виняток, бути зареустрованi як такi, що шукають роботу, за згодою одного з батькiв або осiб, що єх замiнюють.
Громадяни, зареустрованi у державнiй службi зайнятостi як такi, що шукають роботу, i безработнi зобов'язанi сприяти своуму працевлаштуванню, виконувати всi рекомендацiє центру зай-[ центр зайнятостi у строки, встановленi пра-
' я- бого правовi форми
,'[ i.' i
^належать громадяни, якi
..",_^^^^^___ .".- ЗД** пiдставах, працюють за мймом^Й|в|^ЯЦ9|||иЙ^^помюго робочого дня (тижня) ,|Ц^|||МфiЯi^ вiд ФОРМ власностi, у мiжна-рМЙi|К;и^ЮтМНИХ органiзацiях в Украєнi i за кордоном; гро-ии||ЯИ^.'iкi самостiйно забезпечують себе роботою, включаю-<^,Я[iдприумцiв, творчою дiяльнiстю, члени кооперативiв, фермери та члени єх сiмей, якi беруть участь у виробництвi;
обранi, призначенi або затвердженi на оплачувану посаду в дер-АЯ|юних органах та об'уднаннях громадяни; проходять службу в "Збройних Силах, Нацiональнiй гвардiє. Службi безпеки. Прикордонних вiйськах, вiйськах внутрiшнiх справ i цивiльноє оборони, iнших вiйськових формуваннях, створених вiдповiдно до законодавства Украєни, альтернативну (невiйськову) службу;
направленi на виконання оплачуваних громадських робiт; проходять професiйну пiдготовку, перепiдготовку i пiдвищення квалiфiкацiє з вiдривом вiд виробництва: навчаються в денних середнiх загальноосвiтнiх школах, професiйних навчально-виховних i вищих навчальних закладах; працюючi громадяни iнших краєн, якi тимчасово перебувають в Украєнi, виконують функцiє, не пов'язанi iз забезпеченням дiяльностi посольств i мiсiй. Законодавством можуть передбачатись й iншi категорiє зайнятого населення.
146
194
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИШ
Для тих громадян, якi втратили роботу, Украєнська держава забезпечуу можливостi пiдшукання пiдходящоє роботи. Пiдходящою роботою вважауться робота, що вiдповiдау освiтi, професiє (спецiальностi), квалiфiкацiє працiвника i надауться в тiй же мiсцевостi, де вiн проживау. Заробiтна плата повинна вiдповiдати рiвню, який особа мала за попередньою роботою з урахуванням єє середнього рiвня, що склався в галузi вiдповiдного регiону за минулий мiсяць.
При пропонуваннi громадяниновi пiдходящоє роботи враховуються його трудовий стаж за спецiальнiстю, його попередня дiяльнiсть, вiк, досвiд, становище на ринку працi, тривалiсть перiоду безробiття.
Для громадян, якi вперше шукають роботу i не мають професiє (спецiальностi), пiдходящою вважауться робота, що потребуу попередньоє професiйноє пiдготовки, а для громадян, якi бажають поновити трудову дiяльнiсть пiсля перерви тривалiстю понад шiсть мiсяцiв, - робота, що не потребуу попередньоє перепiдготовки чи пiдвищення квалiфiкацiє, а в разi неможливостi єє надання - iнша оплачувана робота. Така робота може носити навiть тимчасовий характер.
У разi неможливостi надання громадяниновi роботи за професiую (спецiальнiстю) пiсля закiнчення перiоду виплати допомоги по безробiттю пiдходящою може вважатися робота, що потребуу змiни професiє (спецiальностi) з урахуванням здiбностей громадянина, колишнього досвiду i доступних для нього засобiв навчання.
За рiшенням мiсцевих органiв державноє виконавчоє влади можуть встановлюватись транспортна доступнiсть та iншi критерiє пiдходящоє роботи, що посилюють соцiальний захист населення.
Працевлаштування оформляуться шляхом укладення трудового договору, контракту або угоди вiдповiдно до законодавства про працю.
Якщо пiдходяща робота вiдсутня, громадяни, якi звернулися до державноє служби зайнятостi як особи, що шукають роботу, мають право на безплатну професiйну орiунтацiю, консультацiю, пiдготовку, перепiдготовку, одержання вiдповiдноє iнформацiє з метою вибору виду дiяльностi, професiє, мiсця роботи, режиму працi.
Роздiл VII. Правова органiзацiя працевлаштування громадян
195
З метою сприяння зайнятостi населення, задоволення потреб громадян у працi Кабiнетом Мiнiстрiв Украєни i мiсцевими органами державноє виконавчоє влади розробляються рiчнi та довгостроковi державна i територiальнi програми зайнятостi населення. Цi програми спрямованi на сприяння розвитковi та структурнiй перебудовi економiки, створення умов для направлення вивiльнюваних працiвникiв передусiм на рентабельнi виробництва i в прiоритетнi галузi народного господарства; запобiгання розвитковi безробiття i його скорочення шляхом пiдвищення економiчноє зацiкавленостi пiдприумств i органiзацiй у створеннi додаткових робочих мiсць, переважно з гнучкими формами зайнятостi; полiпшення системи вiдтворення робочоє СИЛИ у поуднаннi з розвитком робочих мiсць, професiйноє орi-СИ, перепiдготовки i пiдвищення квалiфiкацiє використання трудових ресурсiв; захист Д негативних наслiдкiв безробiття та МММЯН, якi потребують соцiального i умовах конкурувати на ринку працi;
кедровоє, iнформацiйноє, статистичноє, фiнансовоє та науково-методичноє бази державноє служби зайнятостi; заходи сприяння зайнятостi населення, яке проживау в сiльськiй мiсцевостi.
З метою забезпечення зайнятостi населення i розвитку окремих регiонiв Украєни розробляються заходи щодо сприяння добровiльному переселенню громадян i членiв єх сiмей з видiленням вiдповiдних матерiальних ресурсiв i фiнансових коштiв. Порядок розробки i реалiзацiє цих заходiв, а також надання пiльг цим громадянам визначауться законодавством Украєни про порядок переселення сiмей та органiзований набiр робiтникiв.
Тим, хто виявив бажання переселятись, видауться направлення на переселення та працевлаштування. В це направлення на переселення вписуються всi члени сiм'є. Враховуються також тимчасово вiдсутнi члени сiм'є, наприклад вiйськовослужбовцi строковоє служби, особи, якi навчаються, тощо.
Громадяни, якi переселяються з радiоактивне забруднених територiй за направленням обласних державних адмiнiстрацiй, одержують ордери на заселення у наданi єм житловi примiщення пiсля пред'явлення виконкому мiсцевоє Ради народних де-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
путатiв довiдки з попереднього мiсця проживання про здачу ранiше займаного житла.
Кабiнет Мiнiстрiв Украєни визначау територiє, де розвиток робочих мiсць заохочууться державою. Такi територiє, насамперед трудонадлишковi i з високим рiвнем безробiття, гiрськi та сiльськi райони, на певний перiод набувають статусу територiй прiоритетного розвитку. Пiдприумства, що створюють на зазначених територiях своє виробництва, фiлiали i додатковi робочi мiсця, користуються пiльгами в порядку i на умовах, визначених законодавством.
Для пiдготовки погоджених рiшень щодо здiйснення полiтики зайнятостi можуть створюватися координацiйнi комiтети сприяння зайнятостi з однаковоє кiлькостi представникiв профспiлок, органiв державноє виконавчоє влади, власникiв пiдприумств або уповноважених ними органiв, пiдприумцiв.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63