А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Вони подiляються на загальнi (ст. 40 КЗпП) та додатковi (ст. 41 КЗпП).
Загальними вважають такi пiдстави, що поширюються на всiх працiвникiв пiдприумств, незалежно вiд форм власностi i галузi народного господарства. До них вiднесенi змiни в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiя, реорганiзацiя або перепрофiлювання пiдприумства, скорочення чисельностi або штату працiвникiв; виявлення невiдповiдностi працiвника займанiй посадi або виконуванiй роботi внаслiдок недостатньоє квалiфiкацiє або стану здоров'я, якi перешкоджають продовженню даноє роботи; систематичне невиконання працiвником без поважних причин обов'язкiв, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрiшнього трудового розпорядку, якщо до працiвника ранiше застосовувались заходи дисциплiнарного чи громадського стягнення; прогул (в тому числi вiдсутнiсть на роботi бiльше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин; нез'явлення на роботу протягом бiльш як чотирьох мiсяцiв пiдряд внаслiдок тимчасовоє непрацездатностi, не враховуючи вiдпустки по вагiтностi i родах, якщо законодавством не встановлений тривалiший строк збереження мiсця роботи (посади) при певному захворюваннi; поновлення на роботi працiвника, який ранiше виконував цю роботу; поява на роботi в нетверезому станi, у станi наркотичного або токсичного сп'янiння; вчинення за мiсцем роботи розкрадання майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законноє сили, чи постановою органу, до компетенцiє якого входить накладення адмiнiстративного стягнення або застосування заходiв громадського впливу.
Додатковi пiдстави розiрвання трудового договору з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу застосовуються лише щодо окремих категорiй працiвникiв, а саме: керiвникiв пiдприумств (фiлiалiв, представництв, вiддiлень та iнших вiдокремлених пiдроздiлiв), єх заступникiв, головних бухгалтерiв пiдприумств, єх заступникiв, а також службових осiб митних органiв, державних податкових iнспекцiй, яким присвоуно персональнi звання, i службових осiб державноє контрольно-ревiзiйноє служби та органiв державного контролю за цiнами у випадках одно-
251
Роздiл VIII. Трудовий договiр
разового грубого порушення трудових обов'язкiв; винних дiй працiвника, який безпосередньо обслуговуу грошовi або товарнi цiнностi, якщо цi дiє дають пiдстави для втрати довiр'я до нього з боку власника або уповноваженого ним органу; вчинення працiвником, який виконуу виховнi функцiє, аморального проступку, не сумiсного з продовженням даноє роботи.
Трудовий договiр, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договiр до закiнчення строку його чинностi можуть бути розiрванi власником або уповноваженим ним органом у зв'зку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiую, реорганiзацiую або перепрофiлюванням пiдприумства, скороченням чисельностi або штату працiвникiв.
Про звiльнення з роботи у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi працiвник персонально попереджууться не пiзнiше нiж за два мiсяцi.
Таке попередження власник або уповноважений орган мо-ясуть зробити лише тодi, коли на пiдприумствi в дiйсностi у змiни В органiзацiє виробництва i працi, пiдприумство лiквiдууться, реорганiзууться або перепрофiлюуться, скорочууться чисельнiсть або штат працiвникiв. Якщо в дiйсностi змiн в органiзацiє виробництва i працi, реорганiзацiє пiдприумства, скорочення чи-. Сельностi або штату не було, тим бiльше коли на посаду звiльненого прийнято працiвника або посада залишауться вакантною, у власника або уповноваженого ним органу немау пiдстав нi для попередження працiвника, нi для його звiльнення.
Реорганiзацiя пiдприумства або його перепрофiлювання може бути пiдставою для звiльнення працiвника лише у разi скорочення чисельностi або штату працiвникiв. Не припиняу дiє трудового договору також змiна пiдпорядкованостi пiдприумства (ч. 2 та 3 ст. 36 КЗпП).
Одночасно з попередженням про звiльнення у зв'язку iз змiнамк в органiзацiє виробництва i працi власник або уповноважений ним орган пропонуу працiвниковi iншу роботу на даному ж пiдприумствi. В разi вiдсутностi роботи за вiдповiдною професiую чи спецiальнiстю, а також вiдмови працiвника вiд переведення на iншу роботу на тому ж пiдприумствi працiвник за своєм розсудом звертауться за допомогою в органiзацiю по працевлаштуванню або працевлаштовууться самостiйно.
Власник або уповноважений ним орган, незалежно вiд форм власностi пiдприумства, повiдомляу державну службу зайнятостi
252
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
про наступне вивiльнення працiвникiв не пiзнiше нiж за два мiсяцi до вивiльнення в письмовiй формi, вказуючи пiдстави i строки вивiльнення, найменування професiй, спецiальностей, квалiфiкацiй, розмiр оплати працi.
Звiльнення внаслiдок скорочення чисельностi або штату працiвникiв можливе як при фактичному скороченнi обсягу робiт, що дозволяу зменшити кiлькiсть працiвникiв, так i при проведеннi рiзних технiчних i органiзацiйних заходiв, якi дозволяють скоротити чисельнiсть працiвникiв, хоча обсяг працi залишауться незмiнним або навiть збiльшууться.
Такими технiчними й органiзацiйними заходами, якi дозволяють скоротити чисельнiсть або штат працiвникiв, у механiзацiя, особливо автоматизацiя, виробничих процесiв; запровадження у встановленому порядку бiльш прогресивних норм працi (в тому числi норм обслуговування або нормативiв чисельностi робiтникiв i службовцiв); розвиток багатоверстатного обслуговування, сумiщення професiй i посад; проведення атестацiє робочих мiсць; широкий розвиток бригадноє форми органiзацiє i стимулювання працi; здiйснення рiзних заходiв за планами науковоє органiзацiє працi тощо.
В ходi атестацiє, наприклад, аналiзууться вiдповiднiсть кожного робочого мiсця сучасним вимогам технiки, технологiє, органiзацiє i охорони працi. Одержанi данi використовуються для вдосконалення робочих мiсць i лiквiдацiє тих з них, якi у зайвими або вдосконалення яких визнано недоцiльним.
Великi можливостi для скорочення чисельностi робiтникiв закладенi в бригаднiй формi органiзацiє i стимулювання працi. Загальнi збори бригади мають право виносити рiшення про виконання встановленого обсягу роботи з меншою чисельнiстю i в зв'язку з цим надавати власнику або уповноваженому ним органу пропозицiє щодо виведення iз складу бригади окремих робiтникiв.
Скорочення чисельностi або штату працiвникiв повинно проводитись з метою якiсного полiпшення складу кадрiв. Тому власник або уповноважений ним орган при вирiшеннi питання про вивiльнення працiвникiв у першу чергу повинен враховувати єх дiлову квалiфiкацiю. Закон не дав визначення поняття дiловоє квалiфiкацiє. Стаття 42 КЗпП лише зазначау, що при скороченнi чисельностi або штату працiвникiв переважне право на залишення на роботi надауться працiвникам з бiльш високою квалiфiкацiую i продуктивнiстю працi.
253
VIII. Трудовий договiр
При рiвних умовах продуктивностi працi i квалiфiкацiє пе-iвага у залишеннi на роботi надауться: сiмейним - при наяв-|ностi двох i бiльше утриманцiв; особам, в сiм'є яких немау iнших |ярацiвникiв з самостiйним заробiтком; працiвникам з трива-|лим безперервним стажем роботи на даному пiдприумствi; пра-ИВЙвникам, якi навчаються без вiдриву вiд виробництва; учасни-iКАМ бойових дiй, iнвалiдам вiйни та особам, на яких поши-iрюуться чиннiсть Закону Украєни <Про статус ветеранiв вiйни, | гарантiє єх соцiального захисту>; винахiдникам i рацiоналiзато-|оам; працiвникам, якi дiстали на цьому пiдприумствi трудове | калiцтво або професiйне захворювання; працiвникам з числа iосiб, депортованих з Украєни, на протязi п'яти рокiв з часу |вовернення на постiйне мiсце проживання до Украєни; працi-|якикам з числа колишнiх вiйськовослужбовцiв строковоє служ-|^и та осiб, якi проходили альтернативну (невiйськову) службу, ЬЯротягом двох рокiв з дня звiльнення зi служби. р* Перевага в залишеннi на роботi може надаватися й iншим 'iйтегорiям працiвникiв.
| т> При розiрваннi трудового договору в зв'язку iз змiнами в Е Органiзацiє виробництва i працi, скороченням чисельностi i штату i Працiвнику виплачууться вихiдна допомога у розмiрi середньо-! мiсячного заробiтку.
(^ ' За умови реустрацiє працiвника в службi зайнятостi як та-кого, що шукау роботу, не пiзнiше семи календарних днiв пiсля звiльнення йому гарантууться: надання статусу безробiтного, ! якщо протягом семи днiв йому не буде запропоновано пiдходя-1 щоє роботи; право на одержання допомоги по безробiттю у | розмiрi 100 вiдсоткiв середньоє заробiтноє плати за останнiм i мiсцем роботи протягом 60 календарних днiв, 75 вiдсоткiв - г протягом 90 календарних днiв i 50 вiдсоткiв - протягом на-i ступних 210 календарних днiв, але не бiльше середньоє заробi-; тноє плати, що склалася в народному господарствi вiдповiдноє галузi за минулий мiсяць, i не нижче встановленого законодавством розмiру мiнiмальноє заробiтноє плати; збереження на ! новому мiсцi роботи на весь перiод професiйного перенавчання з вiдривом вiд виробництва середньоє заробiтноє плати за попереднiм мiсцем роботи; право на достроковий вихiд на пенсiю за пiвтора роки до встановленого законодавством строку осiб передпенсiйного вiку, якi мають встановлений законодавством про пенсiйне забезпечення необхiдний загальний трудовий стаж, у тому числi на пiльгових умовах.
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
У разi, коли вивiльнений працiвник без поважних причин своучасно не зареуструвався у державнiй службi зайнятостi як такий, що шукау роботу, вiн втрачау вказанi вище пiльги. Допомога по безробiттю такому працiвнику може бути призначена на загальних пiдставах.
Державним службовцям, якi звiльнюються у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiє, реорганiзацiє чи перепрофiлювання державноє установи, скорочення чисельностi або штату працiвникiв, гарантууться право на достроковий вихiд на пенсiю на пiдставi Закону Украєни <Про пенсiйне забезпечення>, а також на пенсiю, передбачену ст. 37 Закону Украєни <Про державну службу> за наявностi трудового стажу для чоловiкiв - не менш 25 рокiв, для жiнок - не менш 20 рокiв, у тому числi стажу державноє служби не менш 10 рокiв за пiвтора роки до встановленого законодавством строку.
Вивiльненим державним службовцям виплачууться грошова допомога в розмiрi 10 мiсячних посадових окладiв, якщо вони досягай граничного вiку перебування на державнiй службi i звiльняються з цiує посади. При звiльненнi державних службовцiв за цiую пiдставою до досягнення ними граничного вiку перебування на державнiй службi виплата грошовоє допомоги у розмiрi 10 мiсячних посадових окладiв не проводиться.
Вiдповiдно до статтi 42' КЗпП працiвник, з яким розiрвано трудовий договiр у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, в тому числi лiквiдацiє, реорганiзацiє чи перепрофiлювання пiдприумства, скорочення чисельностi або штату працiвникiв, протягом одного року мау право на укладення трудового договору в разi повторного прийняття на роботу, якщо власник або уповноважений ним орган здiйснюу прийняття на роботу працiвникiв аналогiчноє квалiфiкацiє.
Переважне право на укладення трудового договору у разi повторного прийняття на роботу працiвникiв надауться особам, якi мають право на залишення на роботi при вивiльненнi працiвникiв у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi та в iнших випадках, передбачених колективним договором. Умови вiдновлення соцiально-побутових пiльг для цих працiвникiв також визначаються колективним договором.
Громадяни похилого вiку вiдповiдно до ст. 11 Закону Украєни вiд 16 грудня 1993 р. <Про основнi засади соцiального захисту ветеранiв працi та iнших громадян похилого вiку в Украєнi> мають право на працю нарiвнi з iншими громадянами.
Роздiл VIII. Трудовий договiр
Це право додатково гарантууться державними програмами зайнятостi населення. Тому забороненi вiдмова у прийняттi на роботу i звiльнення працiвника з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу з мотивiв досягнення пенсiйного вiку.
Громадянами похилого вiку визначаються: чоловiки - у вiцi 60 рокiв, жiнки - у вiцi 55 рокiв i старше, а також особи, яким до досягнення загального пенсiйного вiку залишилось не бiльше як пiвтора роки.
Щодо державних службовцiв встановлений граничний вiк перебування на службi: для чоловiкiв - 60 рокiв, для жiнок - 55 рокiв. У разi необхiдностi керiвник державного органу за погодженням з начальником Головного управлiння державноє служби при Кабiнетi Мiнiстрiв Украєни може подовжити термiн перебування на державнiй службi, але не бiльше як на п'ять рокiв.
У виняткових випадках пiсля закiнчення цього термiну державнi службовцi можуть бути залишенi на державнiй службi лише на посадах радникiв або консультантiв за рiшенням керiвника вiдповiдного державного органу.
Чинним законодавством про працю передбачена можливiсть розiрвання трудового договору з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу при виявленiй невiдповiдностi працiвника займанiй посадi або виконуванiй роботi.
Пункт 2 ст. 40 КЗпП передбачау двi причини такоє невiдповiдностi: недостатня квалiфiкацiя або стан здоров'я, якi перешкоджають продовженню даноє роботи. Цi причини у об'уктивними, тобто такими, що не залежать вiд волi працiвника, тому вони не можуть бути поставленi йому за провину.
Недостатня квалiфiкацiя або стан здоров'я працiвника повиннi бути такими, що перешкоджають працiвнику продовжувати дану роботу. Тому вiдсутнiсть, наприклад, диплому про освiту, якщо вiдповiдно до закону наявнiсть спецiальноє освiти не у обов'язковою умовою при укладеннi трудового договору, або визнання працiвника iнвалiдом не можуть бути пiдставою для його звiльнення, якщо вiн належним чином виконуу своє службовi обов'язки i за висновком медичноє установи виконувана робота йому не противопоказана.
Однак у випадках, коли вiдповiдно до законодавства виконання певноє роботи допускауться пiсля одержання у встановленому порядку спецiальних прав, позбавлення цих прав може бути пiдставою для звiльнення працiвника за мотивами невiдпо-
256
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
БiДНОСТi займанiй посадi або виконуванiй роботi. Наприклад, позбавлення водiя прав на водiння автомашини може бути пiдставою для його звiльнення з роботи, якщо вiдсутня можливiсть переведення його на iншу роботу'.
Недостатня квалiфiкацiя працiвника може виражатися у вiдсутностi в нього необхiдних знань i навикiв, що виключау можливiсть нормального виконання обов'язкiв по конкретнiй посадi або роботi, i пiдтверджууться об'уктивними даними про те, що працiвник не виконуу i не може виконувати тих функцiй, що покладенi на нього за трудовим договором.
Для доведення невiдповiдностi працiвника займанiй посадi або виконуванiй роботi необхiдно керуватися щодо робiтникiв - тарифно-квалiфiкацiйними довiдниками, щодо службовцiв - квалiфiкацiйними довiдниками єх посад. Такi довiдники визначають загальнi вимоги, що ставляться до даноє категорiє працiвникiв. Недопустимо звiльнення за невiдповiднiстю осiб, якi не мають достатнього досвiду виконання дорученоє єм роботи в зв'язку з нетривалим стажем єх роботи. Для молодi, яка прийшла на виробництво вперше, молодих спецiалiстiв, направлених на роботу пiсля закiнчення навчальних закладiв, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний створити умови для набуття необхiдного виробничого досвiду.
У деяких випадках для встановлення вiдповiдностi працiвникiв займаним посадам може проводитись атестацiя. Такiй атестацiє пiдлягають працiвники науково-дослiдних, проектних, проектно-конструкторських i технологiчних органiзацiй, керiвнi, iнженерно-технiчнi працiвники i спецiалiсти на пiдприумствах промисловостi, будiвництва, сiльського господарства, транспорту i зв'язку.
Атестуються також педагогiчнi працiвники. За результатами єх атестацiє визначауться вiдповiднiсть зайнятiй посадi, вирiшууться питання щодо квалiфiкацiє, категорiє.

Див.: Рад. право.1968. № 10. С. 99.
Роздiл VIII. Трудовий договiр
257
дiти ефективними методами, формами органiзацiє навчально-виховного процесу, забезпечувати високу результативнiсть, якiсть своує працi. Учитель мау вiдзначатись загальною культурою, моральними якостями, що слугують прикладом для наслiдування. Стаж педагогiчноє роботи мау бути не менше восьми рокiв.
Визначення фахового рiвня, прийняття рiшення про встановлення при проходженнi атестацiє вiдповiдноє категорiє належить до повноважень атестацiйноє комiсiє за мiсцем роботи. Встановленi квалiфiкацiйнi категорiє, педагогiчнi звання, якщо вони не пiдтвердженi або незмiннi протягом п'яти рокiв, втрачають цiннiсть.
Рiшення атестацiйноє комiсiє у також пiдставою для звiльнення працiвника з роботи у порядку, встановленому законодавством (п. 4 ст. 54 Закону Украєни <Про освiту> в редакцiє вiд 23 березня 1996 р.).
Правила внутрiшнього трудового розпорядку, а також iншi нормативнi акти не передбачають обов'язковоє присутностi працiвника, який пiдлягау атестацiє, на засiданнi атестацiйноє комiсiє, тому застосування до нього дисциплiнарного стягнення суд визнау незаконним'.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63