Органiзацiя перевiрки квалiфiкацiйною комiсiую знань у робiтника i виконання ним проби у обов'язком керiвника вiдповiдного структурного пiдроздiлу.
Роздiл X. Заробiтна плата
333
Результати роботи квалiфiкацiйноє комiсiє оформляються протоколом. На пiдставi висновку комiсiє власник пiдприумства чи органiзацiє або уповноважений ним орган (на великих пiдприумствах - начальник цеху) за погодженням з вiдповiдним профспiлковим органом присвоюу робiтнику квалiфiкацiйний розряд, видаючи про це наказ або розпорядження. Про присвоуння квалiфiкацiйного розряду заноситься запис до трудовоє книжки.
Тарифно-квалiфiкацiйнi довiдники та характеристики розробляються Мiнiстерством працi Украєни.
Тарифнi оклади службовцiв установлюються у формi системи посадових окладiв, яка полягау в установленнi номенклатури посад i розмiру грошового окладу за кожною посадою. Оклади можуть пiдвищуватися вiдповiдно до стажу роботи, обсягу роботи, квалiфiкацiє працiвника, вченого ступеня.
4. Системи оплати працi
Оплата працi повинна залежати вiд кiлькостi i якостi працi, єє результатiв, якi мають кiлькiснi i якiснi показники. Оплата працi - це винагорода, що встановлюуться попередньо в державно-нормативному порядку або за угодою сторiн трудового договору.
Спiввiдношення мiж кiлькiсними i якiсними показниками працi, або мiрою працi, i винагородою, створюу систему оплати працi. Оскiльки у двi мiри працi: кiлькiсть виготовленоє продукцiє i час, витрачений на виконання певноє роботи, iснують двi системи заробiтноє плати.
Коли мiрою працi виступау кiлькiсть виготовленоє продукцiє, винагороду за цю працю прийнято називати вiдрядною системою заробiтноє плати. Коли ж мiрою працi у витрачений працiвником час, ця система оплати називауться почасовою.
Переважною системою оплати працi у вiдрядна система заробiтноє плати. Вона дозволяу працiвнику своєми зусиллями збiльшувати продуктивнiсть працi i вiдповiдно пiдвищувати розмiр своує заробiтноє плати.
При вiдряднiй системi оплати працi заробiток нараховууться за виконаний обсяг роботи, вироблену продукцiю за вiдрядними розцiнками, обчисленими виходячи з установлених тарифних ставок i норм виробiтку або часу.
Застосування вiдрядноє системи заробiтноє плати доцiльно Тодi, коли у практична можливiсть обчислити обсяг виконува-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
334
ноє роботи в натуральних показниках, що вiдображають фактичнi витрати працi та єє результати; застосувати норми виробiтку чи норми часу i обчислити єх виконання: збiльшити обсяг виконуваних робiт у порiвняннi з установленими нормами.
Вiдрядна система заробiтноє плати за способом облiку мау декiлька рiзновидiв: пряма вiдрядна система, вiдрядно-прогресивна система заробiтноє плати, акордна система заробiтноє плати i побiчно-вiдрядна система заробiтноє плати. При цьому вiдрядна система заробiтноє плати може бути iндивiдуальною i колективною.
Пряма вiдрядна система оплати полягау у тому, що кожна одиниця продукцiє оплачууться за незмiнною вiдрядною розцiнкою незалежно вiд рiвня виконання норми виробiтку чи норми часу. Порядок визначення вiдрядноє розцiнки залежить вiд того, що покладено в основу нормування працi. Якщо при виконаннi певноє роботи нормою працi у кiлькiсть виготовленоє продукцiє, то вiдрядна розцiнка вiдповiдно до ст. 90 КЗпП обчислюуться за формулою
Т
^Н"' "в
де Рд = розцiнка вiдрядна; Т = тарифна ставка; Нц = норма виробiтку.
Коли ж на виготовлення певноє одиницi продукцiє встановлена норма часу, вiдрядна розцiнка обчислюуться за формулою
РВ = Т х Н"
де Рр = розцiнка вiдрядна; Т = тарифна ставка; Н^ = норма часу.
При обчисленнi вiдрядноє розцiнки необхiдно, щоб єє складовi елементи обчислювались за однакову одиницю часу - годину, робочий день, мiсяць.
Для визначення розмiру заробiтноє плати працiвника вiдрядна розцiнка, незалежно вiд способу єє обчислення, помножууться на кiлькiсть виготовленоє працiвником продукцiє.
Вiдрядно-прогресивна система заробiтноє плати у однiую з найбiльш складних з юридичноє точки зору. Єє змiст полягау в тому, що працiвник у разi перевиконання норми виробiтку при дотриманнi якiсних показникiв працi одержуу винагороду
335
Роздiл X. Заробiтна плата
за прогресивно зростаючими вiдрядними розцiнками. Правильне застосування цiує системи сприяу зростанню випуску продукцiє без збiльшення обладнання i чисельностi працiвникiв, тобто веде до зростання продуктивностi працi.
Оплата за цiую системою пов'язана з визначенням i виплатою прогресивних доплат, правове регулювання яких вiдрiзняуться вiд правового регулювання основноє оплати працi за твердими вiдрядними розцiнками.
Вiдрядно-прогресивна система вводиться з метою значного пiдвищення продуктивностi працi на вирiшальних дiльницях виробництва. Ця система оплати у заохочувальною. Але вона, як правило, не у постiйною, оскiльки вводиться на певний строк.
Вихiдною базою введення вiдрядно-прогресивноє системи у певний рiвень виконання встановлених норм виробiтку, досягнення яких дау працiвнику право на оплату продукцiє, що вироблена понад досить високу норму, за прогресивно зростаючими вiдрядними розцiнками. Введення, скасування чи перегляд вiдрядно-прогресивноє системи заробiтноє плати у змiною iстотних умов трудового договору, тому при єх проведеннi повиннi виконуватись умови, передбаченi статтею 32 КЗпП.
При акорднiй системi оплати працi винагорода виплачууться за кiнцевий результат комплексу робiт - готовий будiвельний об'укт, монтаж обладнання та iн. Акордна оплата визначауться на пiдставi чинних норм виробiтку чи норм часу, що передбаченi на окремi роботи, якi входять як складовi частини до цiлiсного об'укту. Тому остаточний розрахунок за роботу, виконану акордне, проводиться пiсля прийомки всього об'укту.
Акордна система оплати працi вводиться для посилення матерiальноє зацiкавленостi у скороченнi строкiв виконання робiт без зниження єх якостi.
Побiчно-вiдрядна система заробiтноє плати, як правило, застосовууться для оплати працi допомiжних робiтникiв, якi обслуговують основне виробництво. Єх заробiток визначауться за вiдрядними розцiнками, що встановленi на одиницю продукцiє, виготовлену робiтниками основного виробництва.
Переважно заробiтна плата нараховууться i виплачууться iндивiдуально кожному працiвнику. Разом з тим iснуу колективна форма органiзацiє працi, яка застосовууться в бригадi. При бригаднiй формi органiзацiє працi заробiток кожного члена бригади визначауться на пiдставi загальних результатiв ро-
336
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
боти бригади. Загальний колективний заробiток бригади розподiляуться мiж членами бригади вiдповiдно до єх квалiфiкацiє i вiдпрацьованого часу. При цьому застосовууться коефiцiунт трудовоє участi.
Почасова система оплати працi застосовууться переважно для оплати працi службовцiв. Для робiтникiв ця система у доцiльною в умовах механiзацiє i автоматизацiє виробництва, зокрема, на дiльницях i видах робiт з регламентованим режимом виробництва, при обслуговуваннi апаратури, на дослiдних виробництвах тощо.
Залежно вiд того, який вiдрiзок часу взято для обчислення заробiтку, почасова система подiляуться на погодинну, поденну i помiсячну. При почасовiй i поденнiй оплатi заробiток визначауться шляхом множення вiдповiдноє часовоє чи денноє тарифноє ставки на число вiдпрацьованих в облiковому перiодi (як правило - календарний мiсяць) годин або днiв.
При помiсячнiй оплатi за вiдпрацьований повний мiсяць виплачууться мiсячна тарифна ставка або посадовий оклад, незалежно вiд кiлькостi робочих днiв у цьому мiсяцi.
Почасова i вiдрядна системи заробiтноє плати встановлюються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим комiтетом пiдприумства.
Для посилення матерiальноє зацiкавленостi робiтникiв i службовцiв у пiдвищеннi ефективностi i рентабельностi виробництва, зростаннi продуктивностi працi, полiпшеннi якостi продукцiє i економiє матерiальних ресурсiв може вводитись премiальна оплата
Основою правового регулювання цiує оплати у положення, що розробляються на пiдприумствах i в органiзацiях i затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим комiтетом. Цi положення визначають умови премiювання, тобто вимоги до працiвника чи колективу в цiлому, виконання яких дау право на премiальну винагороду, i показники премiювання - вимоги до працiвника чи колективу в цiлому, вiд ступеня виконання яких залежить розмiр винагороди. Переважно це виконання мiсячноє норми виробiтку.
Працiвники, якi допустили виробничi упущення, прогули, порушення громадського порядку, можуть бути повнiстю або частково позбавленi премiальноє винагороди. Таке позбавлення премiє прийнято називати депремiюванням. Воно може зас-
337
Роздiл X. Заробiтна плата
тосовуватись навiть тодi, коли працiвник досяг усiх показникiв i умов премiювання.
Оскiльки депремiювання ст. 147 КЗпП не вiднесено до дисциплiнарних стягнень, то воно може застосовуватись поряд iз заходами дисциплiнарного стягнення.
На доповнення систем оплати працi може встановлюватись винагорода за наслiдками роботи пiдприумства чи органiзацiє за рiк. Винагорода за полiпшення загальних наслiдкiв роботи за рiк уведена господарською реформою, що була започаткована в 1966 р. Пiдприумства i органiзацiє, що перейшли на нову систему матерiального стимулювання, одержали широку можливiсть у визначеннi розмiру, порядку i умов виплати щорiчноє винагороди за наслiдками роботи пiдприумства за рiк. В народi ця винагорода одержала назву <тринадцята зарплата>.
Змiст цiує винагороди полягау у тому, що пiдприумство мау право по закiнченнi року витратити кошти, що видiленi на виплату щорiчноє винагороди, за умови виконання рiчних планових завдань по реалiзацiє продукцiє (або прибутку) i рентабельностi виробництва. В разi недосягнення цих показникiв винагорода не виплачууться взагалi або може виплачуватись у зменшеному розмiрi. Обчислення винагороди проводиться вiдповiдно до заробiтноє плати, що виплачена працiвнику протягом року, з урахуванням безперервного трудового стажу даного працiвника на пiдприумствi чи в органiзацiє.
Законом було передбачено право пiдприумств i органiзацiй розробляти, затверджувати i вводити локальнi (мiсцевi) положення про порядок виплати щорiчноє винагороди за наслiдками роботи пiдприумства. Цi положення мають за мету встановити у найбiльш нагляднiй i дохiдливiй формi зв'язок i залежнiсть мiж особистим трудовим внеском кожного члена колективу i полiпшенням наслiдкiв виробничоє дiяльностi усього пiдприумства.
Важливе значення мау також правило, згiдно з яким конкретний розмiр щорiчноє винагороди, що виплачууться кожному працiвнику, повинен перебувати у певному спiввiдношеннi з отриманою ним заробiтною платою протягом року. Навiть при однаковому стажi безперервноє роботи на пiдприумствi винагорода працiвникiв може бути рiзною.
Порядок визначення розмiру винагороди передбачауться положеннями. На одних пiдприумствах винагорода встановлюуться
338
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
у твердiй кiлькостi денних заробiткiв працiвника, на iнших - у вiдсотках до заробiтку (мiсячного чи рiчного). Положення передбачають також можливiсть зменшення розмiру винагороди при упущеннях в роботi працiвника, несумлiнному ставленнi до своєх обов'язкiв, простоях i аварiях, що сталися з його вини.
В окремих випадках передбачауться виплата винагороди за вислугу рокiв, яку в побутi називають <чотирнадцятою зарплатою>. Вводиться ця винагорода в нормативному порядку. Обов'язковою умовою виплати винагороди за вислугу рокiв у зайнятiсть працiвника на роботах основного виробництва. Працiвники обслуговуючого складу, як правило, права на цю винагороду не мають.
Розмiр винагороди залежить вiд стажу роботи працiвника. Стаж роботи визначауться за трудовою книжкою комiсiую по встановленню стажу, яка зобов'язана вирiшувати всi спiрнi питання обчислення трудового стажу. Рiшення цiує комiсiє у остаточним i оскарженною в судовому порядку не пiдлягау.
Винагорода за вислугу рокiв, наприклад, встановлена для службових осiб Державноє податковоє адмiнiстрацiє та мiсцевих державних податкових адмiнiстрацiй, якi мають спецiальнi звання. Єм винагорода виплачуутся у розмiрi 5 вiдсоткiв при стажi роботи вiд одного до двох рокiв i 40 вiдсоткiв при стажi роботи вiд 25 i бiльше рокiв'.
5. Оплата працi при вiдхиленнi вiд умов, передбачених тарифами
При нормальних умовах роботи, коли iснують i виконуються норми виробiтку, додержууться встановлена законом тривалiсть робочого часу, продукцiя випускауться належноє якостi тощо, оплата працi здiйснюуться за iснуючими тарифами заробiтноє плати. Але у деяких випадках праця проводиться з вiдхиленням вiд умов, що передбаченi тарифами. Виникають складностi у нарахуваннi i розмiрах оплати працi.
Окремi випадки оплати працi при вiдхиленнi вiд умов, передбачених тарифами, регулюються КЗпП.
Оплата працi при виконаннi робiт рiзноє квалiфiкацiє. Стаття 104 КЗпП передбачау, що при виконаннi робiт рiзноє квалi-
Див.: Порядок виплати винагороди за вислугу рокiв службовим особам Державноє податковоє адмiнiстрацiє, затверджений постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 12 вересня 1997 р. № 1013.
Роздiл X. Заробiтна плата
339
фiкацiє праця почасових працiвникiв оплачууться за роботою вищоє квалiфiкацiє. Тобто при дорученнi працiвнику з почасовою оплатою роботи бiльш високого розряду, чим йому присвоуний, оплата повинна проводитись по виконуванiй роботi. Якщо ж доручауться виконання роботи за розрядом, що у нижчим вiд присвоуного працiвнику, повинна зберiгатись його тарифна ставка.
Праця робiтникiв-вiдрядникiв оплачууться за розцiнками, встановленими для роботи, яка виконууться. Якщо робiтникам-вiдрядникам доручауться виконання робiт, що тарифiкуються нижче присвоуних єм розрядiв, то при виконаннi норм єм виплачууться мiжрозрядна рiзниця. Виплата мiжрозрядноє рiзницi та умови такоє виплати встановлюються колективним договором.
Виплата мiжрозрядноє рiзницi проводиться при виконаннi робiтником норм виробiтку i за наявностi рiзницi в розрядах не менше чим два розряди.
Оплата працi при сумiщеннi професiй визначена ст. 105 КЗпП. Сумiщення професiй (посад) застосовууться з метою бiльш рацiонального використання робочого часу, посилення зацiкавленостi працiвникiв у зростаннi продуктивностi працi i збiльшеннi випуску продукцiє з меншою чисельнiстю працюючих.
Працiвникам, якi виконують на тому ж пiдприумствi поряд з своую основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за iншою професiую чи посадою, провадиться доплата за сумiщення професiй (посад).
На вiдмiну вiд сумiсництва робота при сумiщеннi професiй провадиться на одному й тому ж пiдприумствi за одним трудовим договором у межах нормальноє тривалостi робочого часу.
У разi доцiльностi сумiщення професiй працiвнику встановлюуться винагорода за працю, що визначауться за погодженням мiж сторонами. Конкретний розмiр винагороди залежить вiд складностi i обсягу виконуваних трудових функцiй i обов'язкiв по сумiщуванiй роботi, характеру i обсягу додаткових функцiй.
Доплата за сумiщення професiй може бути зменшена або навiть повнiстю скасована при переглядi дiючих норм або введеннi нових нормативiв чисельностi, норм обслуговування або iнших нормативiв працi внаслiдок впровадження новоє технiки, удосконалення органiзацiє працi i виробництва. Доплата
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
340
може бути скасована й у разi погiршення сумiщуваним працiвником якостi роботи.
Оплата працi при виконаннi обов'язкiв тимчасово вiдсутнього працiвника також передбачена ст. 105 КЗпП. Тимчасовим заступництвом вважауться виконання службових обов'язкiв за посадою працiвника, який тимчасово вiдсутнiй. Воно повинно бути оформлено наказом або розпорядженням. Працiвнику, який замiшуу посаду тимчасово вiдсутнього, виплачууться рiзниця мiж його фактичним окладом i посадовим окладом працiвника, який тимчасово вiдсутнiй. Така виплата провадиться за умови, що працiвник, який замiшуу вiдсутнього, не у штатним заступником або помiчником вiдсутнього.
При тимчасовому заступництвi працiвника з меншим окладом за замiщуваним працiвником зберiгауться його попереднiй середнiй заробiток.
Правила про оплату тимчасового заступництва не поширюються на працiвникiв, якi виконують обов'язки по вакантнiй посадi, навiть за умови, що вони у штатними заступниками чи помiчниками керiвника, посада якого нiким не зайнята.
Оплата роботи в надурочний час (ст. 106 КЗпП) провадиться у пiдвищеному розмiрi порiвняно iз звичайними роботами. При почасовiй оплатi працi робота в надурочний час оплачууться за першi двi години в полуторному розмiрi, а за наступнi години - у подвiйному розмiрi.
При вiдряднiй оплатi працi за роботу в надурочний час провадиться доплата до фактично виконаноє працiвником роботи в розмiрi 50 вiдсоткiв тарифноє ставки почасовоє оплати вiдповiдного розряду за першi двi години надурочноє роботи i в розмiрi 100 вiдсоткiв цiує тарифноє ставки за наступнi години.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63