Не слiд думати, що норми з технiки безпеки i виробничоє санiтарiє у окремими нормативними актами. В державних мiжгалузевих i галузевих нормативних актах можуть одночасно мiститися й положення з технiки безпеки i норми з виробничоє санiтарiє.
У своєй сукупностi нормативнi акти про охорону працi - це правила, стандарти, норми, положення, iнструкцiє та iншi документи, яким надано чиннiсть правових норм, обов'язкових для виконання. Єх прийнято подiляти на державнi мiжгалузевi i галузевi норми. Постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 2 березня 1994 р. № 135 <Про порядок опрацювання, прийняття, перегляд та скасування державних мiжгалузевих i галузевих нормативних актiв по охоронi працi> вiдповiдним центральним органам державного управлiння доручено розробляти i затверджувати конкретнi документи щодо органiзацiє нормотворчого процесу, планування i фiнансування робiт, визначення базових органiзацiй, якi повиннi займатися нормотворчою дiяльнiстю з питань охорони працi.
На виконання постанови Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 2 березня 1994 р. Комiтет по нагляду за охороною працi наказом вiд 16 березня 1994 р. затвердив Положення про опрацювання, прийняття, перегляд та скасування державних мiжгалузевих i галузевих нормативних документiв <Законодавство Ук-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
раєни по охоронi працi>, яке у обов'язковим для виконання усiма центральними та мiсцевими органами державноє виконавчоє влади, пiдприумствами, установами i органiзацiями незалежно вiд форм власностi.
Опрацювання проектiв державних мiжгалузевих i галузевих нормативних актiв про охорону працi здiйснюуться пiд керiвництвом i за безпосередньою участю фахiвцiв комiтету по нагляду за охороною працi або органiв державного санiтарного, пожежного нагляду та нагляду за ядерною i радiацiйною безпекою при розробленнi нормативних актiв з питань, що вiднесенi до єх компетенцiє.
Координацiю роботи з пiдготовки проектiв державних мiжгалузевих i галузевих нормативних актiв про охорону працi покладено на Нацiональний науково-дослiдний iнститут охорони працi, який надау методичну допомогу базовим органiзацiям мiнiстерств i вiдомств, безпосередньо опрацьовуу проекти нормативних актiв про охорону працi.
У разi вiдсутностi в нормативних актах, що приймаються органами державного нагляду за охороною працi, вимог, якi необхiдно виконувати для забезпечення технiки безпеки i виробничоє санiтарiє на певних роботах, власник або уповноважений ним орган може вживати погодженi з органами державного нагляду за охороною працi заходи, що забезпечують безпеку працi i виробничу санiтарiю.
Власник зобов'язаний створити в кожному структурному пiдроздiлi i на робочому мiсцi умови працi з урахуванням рекомендацiй нормативних актiв, а також забезпечити додержання прав працiвникiв, гарантованих законодавством про працю.
З цiую метою власник забезпечуу функцiонування системи управлiння охороною працi, для чого створюу вiдповiднi служби i призначау посадових осiб, якi забезпечують вирiшення конкретних питань охорони працi, затверджуу iнструкцiє про єх обов'язки, права та вiдповiдальнiсть за виконання покладених на них функцiй; розробляу за участю профспiлок i реалiзуу комплекснi заходи для досягнення встановлених нормативiв з охорони працi, впроваджуу прогресивнi технологiє, досягнення науки i технiки, засоби механiзацiє та автоматизацiє виробництва, вимоги ергономiки, позитивний досвiд з охорони працi;
забезпечуу усунення причин, що призводять до нещасних випадкiв, професiйних захворювань; органiзовуу проведення ате-
Роздiл XI. Охорона пращ
стацiє робочих мiсць на вiдповiднiсть нормативним актам про охорону працi в порядку i строки, що встановлюються законодавством, вживау за єх пiдсумками заходiв щодо усунення негативних чинникiв; розробляу i затверджуу положення, iнструкцiє, iншi нормативнi акти про охорону працi, що дiють у межах пiдприумства; здiйснюу постiйний контроль за додержанням працiвниками правил з технiки безпеки i виробничоє санiтарiє.
У колективному договорi передбачають забезпечення працiвникам соцiальних гарантiй у галузi охорони працi, а також комплекснi заходи щодо досягнень встановлених нормативiв безпеки, гiгiуни працi та виробничого середовища, пiдвищення iснуючого рiвня охорони працi, запобiгання випадкам виробничого травматизму i професiйних захворювань.
У разi неможливостi повного усунення небезпечних i шкiдливих для здоров'я чинникiв, що визначають умови працi, власник зобов'язаний повiдомити про це орган державного нагляду за охороною працi. За згодою працiвникiв, яких це стосууться, власник може звернутися до органу по охоронi працi з клопотанням про встановлення необхiдного строку для виконання програм щодо приведення умов працi на конкретному виробництвi чи робочому мiсцi до нормативних вимог.
Орган державного нагляду розглядау мотивування власника, визначау повноту запланованоє програми робiт i за наявностi пiдстав може прийняти рiшення про встановлення виключного поряду застосування вiдповiдного нормативу з охорони працi з визначенням строкiв та умов тимчасового припинення чинностi нормативного акта. Власник повiдомляу вiдповiдних працiвникiв про рiшення органу державного нагляду за охороною працi.
Державнi мiжгалузевi i галузевi нормативнi акти про охорону працi у обов'язковими для виконання у виробничих лабораторiях, цехах, на дiльницях та в iнших мiсцях трудового i професiйного навчання молодi, обладнаних у школах, мiжшкiльних комбiнатах, училищах, вищих навчальних закладах, будинках самодiяльноє технiчноє творчостi тощо.
До учнiв i студентiв, якi проходять трудове i професiйне навчання (виробничу практику) на пiдприумствi пiд керiвництвом його персоналу, застосовууться законодавство про охорону працi в такому ж порядку, що й до працiвникiв пiдприумства.
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Фiнансування охорони працi здiйснюу власник. На пiдприумствах, в галузях i на державному рiвнi у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв Украєни, створюються фонди охорони працi. Такi ж фонди можуть створюватись органами мiсцевого i регiонального самоврядування для потреб регiону.
Фонд охорони працi на пiдприумствi використовууться тiльки для виконання заходiв, що забезпечують доведення умов i безпеки працi до нормативних вимог або пiдвищення iснуючого рiвня охорони працi на виробництвi.
Кошти галузевих i державних фондiв охорони працi витрачаються на здiйснення галузевих i регiональних програм з питань охорони працi, науково-дослiдних i проектно-конструкторських робiт, що виконуються в межах цих програм, на сприяння становленню i розвитку спецiалiзованих пiдприумств та виробництва, творчих колективiв, науково-дослiдних центрiв, експертних груп, на заохочення трудових колективiв i окремих осiб, якi плiдно працюють над розв'язанням проблем охорони працi.
До державного, регiональних i галузевих фондiв охорони працi надсилаються поряд з коштами державного чи мiсцевих бюджетiв, вiдрахуваннями пiдприумств та iншими надходженнями кошти, одержанi вiд застосування органами державного нагляду штрафних санкцiй до власникiв, а також кошти вiд стягнення цими органами штрафу з працiвникiв, винних у порушеннi вимог щодо охорони працi. Працiвники, на яких накладено штраф, вносять його в касу пiдприумства за мiсцем роботи.
У колективному договорi (угодi, трудовому договорi) сторони передбачають забезпечення працiвникам соцiальних гарантiй у галузi охорони працi на рiвнi, не нижчому, нiж передбачений законодавством, єх обов'язки, а також комплекснi заходи щодо досягнення встановлених нормативiв безпеки, гiгiуни працi та виробничого середовища, пiдвищення iснуючого рiвня охорони працi, запобiгання випадкам виробничого травматизму, професiйних захворювань i аварiям.
Машини, механiзми, устаткування, транспортнi засоби i технологiчнi процеси, що впроваджуються у виробництво, у стандартах на якi у вимоги щодо забезпечення безпеки працi, життя i здоров'я людей, повиннi мати сертифiкати, що засвiдчують безпеку єх використання, виданi у встановленому порядку.
Роздiл XI. Охорона працi
Власник, який створив нове пiдприумство, зобов'язаний одержати вiд органiв державного нагляду за охороною працi дозвiл на початок його роботи.
Забороняуться застосування у виробництвi шкiдливих речовин, на якi не розробленi граничне допустимi нормативи (концентрацiє), методика, засоби метрологiчного контролю i якi не пройшли токсиологiчноє експертизи.
У разi надходження на пiдприумство нових небезпечних речовин або наявностi такоє кiлькостi небезпечних речовин, яка вимагау вжиття додаткових заходiв безпеки, власник зобов'язаний завчасно повiдомити про це орган державного нагляду, розробити i узгодити з ним заходи щодо захисту здоров'я та життя працiвникiв, населення та охорони навколишнього природного середовища.
На власника також покладауться обов'язок за своє кошти органiзувати проведення попереднього (при прийняттi на роботу) i перiодичних (протягом трудовоє дiяльностi) медичних оглядiв працiвникiв.
Працiвники iз своєх коштiв нiяких витрат на заходи щодо охорони працi не несуть.
Обов'язковi медичнi огляди провадяться згiдно з Положенням про медичний огляд працiвникiв певних категорiй, затвердженим наказом Мiнiстерства охорони здоров'я Украєни вiд 31 березня 1994 р. № 45.
Обов'язковим медичним попереднiм та перiодичним оглядам пiдлягають працiвники, якi приймаються на роботу або працюють у контактi з шкiдливими речовинами та несприятливими виробничими чинниками; працiвники усiх професiй, що додаються до Положення про медичний огляд працiвникiв певних категорiй.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 6 листопада 1997 р. № 1238 уведено обов'язковий профiлактичний наркологiчний огляд працiвникiв, якi пiд час виконання своєх функцiональних обов'язкiв повиннi використовувати певнi види сировини, речовини i матерiалiв. До таких працiвникiв належать особи, якi пiд час роботи повиннi використовувати етиловий спирт; працiвники фармацевтичних пiдприумств, аптечних закладiв; анестезiологи та iншi медичнi працiвники закладiв охорони здоров'я, якi за специфiкою роботи повиннi використовувати фторотан i ефiр; працiвники пiдприумств, якi працюють
368
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
в умовах пiдвищеного атмосферного тиску; черговi працiвники пiдприумств, якi обслуговують, налагоджують, монтують i проводять роботи в електромережах та електроустановках пiд напругою 127 вольт i бiльше; працiвники пiдприумств, якi провадять роботи, пов'язанi з використанням вибухових матерiалiв;
працiвники транспортних засобiв усiх видiв транспорту тощо.
Метою проведення профiлактичного наркологiчного огляду громадян у виявлення хворих на алкоголiзм, наркоманiю та токсикоманiю, а також визначення наявностi чи вiдсутностi наркологiчних протипоказань до виконання функцiональних обов'язкiв i провадження певних видiв дiяльностi.
3. iнструктаж i навчання працiвникiв правилам технiки безпеки i виробничоє санiтарiє
Додержання правил технiки безпеки i виробничоє санiтарiє залежить не тiльки вiд виконання власником або уповноваженим ним органом своєх обов'язкiв, а й вiд того, наскiльки кожний працiвник знау i виконуу єх пiд час роботи. Законом Украєни <Про охорону працi> на працiвника покладауться обов'язок знати i виконувати вимоги нормативних актiв про охорону працi, правила поводження з машинами, устаткуванням та iншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та iндивiдуального захисту; додержуватися зобов'язань щодо охорони працi, передбачених колективним договором та правилами внутрiшнього трудового розпорядку пiдприумства;
проходити у встановленому порядку попереднi та перiодичнi медичнi огляди; спiвробiтничати з власником у справi органiзацiє безпечних i нешкiдливих умов працi; особисто вживати посильних заходiв щодо усунення будь-яких виробничих ситуацiй, якi створюють загрозу для працюючих.
Тому усi працiвники при прийняттi на роботу i в процесi роботи проходять на пiдприумствi iнструктаж з питань охорони працi, надання першоє медичноє допомоги потерпiлим вiд нещасних випадкiв, правил поведiнки при виникненнi аварiй згiдно з Типовим положенням, затвердженим наказом Державного комiтету Украєни по нагляду за охороною працi вiд 4 квiтня 1994 р. № ЗО iз змiнами i доповненнями, внесеними наказом вiд 23 квiтня 1997 р. № 109.
Навчання та iнструктаж працiвникiв з питань охорони працi у складовою частиною системи управлiння охороною працi
369
Роздiл XI. Охорона працi
i провадиться з усiма працiвниками в процесi єх трудовоє дiяльностi.
Перед перевiркою знань з охорони працi на пiдприумствi органiзуються заняття, лекцiє, семiнари та консультацiє. Перелiк питань для перевiрки знань з охорони працi з урахуванням специфiки виробництва складають члени комiсiє по перевiрцi знань з питань охорони працi, узгоджуу служба охорони працi i затверджуу керiвник пiдприумства. У складi комiсiє по перевiрцi знань з питань охорони працi повинно бути не менше трьох осiб, якi у встановленому порядку пройшли навчання та перевiрку знань з питань охорони працi.
Результати перевiрки знань працiвникiв з питань охорони працi оформляються протоколом. Особам, якi при перевiрцi знань показали задовiльнi результати, видаються посвiдчення. Допуск до роботи осiб, якi не пройшли навчання i перевiрку знань, забороняуться.
Вiдповiдальнiсть за органiзацiю навчання i перевiрку знань з охорони працi на пiдприумствi покладауться на його керiвника, а в структурних пiдроздiлах - на керiвникiв цих пiдроздiлiв. Контроль за навчанням i перiодичнiстю перевiрки знань з питань охорони працi здiйснюу служба охорони працi або працiвники, на яких керiвником пiдприумства покладенi цi обов'язки.
За характером i часом проведення iнструктажi з питань охорони працi подiляються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цiльовий.
Вступний iнструктаж з питань охорони працi провадиться з усiма працiвниками, якi щойно прийнятi на постiйну чи тимчасову роботу, незалежно вiд єх освiти, стажу роботи за цiую професiую або посади; з працiвниками, якi перебувають у вiдрядженнi на пiдприумствi i беруть безпосередню участь у виробничому процесi; з водiями транспортних засобiв, якi вперше в'єжджають на територiю пiдприумства; з учнями, вихованцями та студентами, якi прибули на пiдприумство для проходження виробничоє практики; з учнями, вихованцями та студентами в навчально-виховних закладах перед початком трудового i професiйного навчання в лабораторiях, майстернях, на полiгонах тощо.
Вступний iнструктаж проводить спецiалiст з охорони працi або особа, на яку наказом по пiдприумству покладено цi обов'язки, а з учнями в навчально-виховних закладах - викладач
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
370
або особа, компетентна в питаннях охорони працi, на яку покладено цi обов'язки. На великих пiдприумствах окремi питання вступного iнструктажу можуть висвiтлювати вiдповiднi фахiвцi.
iнструктаж провадиться в кабiнетi охорони працi або примiщеннi, що спецiально для цього обладнано, з використанням сучасних технiчних засобiв навчання та наочних посiбникiв за програмою, що розроблена службою охорони працi з урахуванням особливостей виробництва. Програма i тривалiсть iнструктажу затверджуються керiвником пiдприумства чи навчально-виховного закладу. Орiунтовний перелiк для складання програми мiститься в Типовому положеннi.
Запис про проведення вступного iнструктажу робиться в спецiальному журналi, а також у документi про прийняття працiвника на роботу.
Первинний iнструктаж провадиться на робочому мiсцi до початку роботи з працiвником, новоприйнятим на пiдприумство постiйно чи тимчасово; з працiвником, який переводиться з одного цеху виробництва до iншого; з працiвником, який виконуватиме нову для нього роботу; з вiдрядженим працiвником, який бере безпосередню участь у виробничому процесi на пiдприумствi; зi студентом, учнем чи вихованцем, який прибув на виробничу практику, перед виконанням ним нових видiв робiт, перед вивченням кожноє новоє теми пiд час проведення трудового i професiйного навчання в навчальних лабораторiях, класах, майстернях, на дiльницях, пiд час проведення позашкiльного навчання в гуртках та секцiях тощо.
Первинний iнструктаж провадиться iндивiдуально або з групою осiб спецiального фаху за програмою, складеною з урахуванням вимог вiдповiдних актiв про охорону працi, технiчноє документацiє i орiунтовного перелiку питань первинного iнструктажу.
Програма первинного iнструктажу розробляуться керiвником цеху, дiльницi, узгоджууться iз службою охорони працi i затверджууться керiвником пiдприумства, навчального закладу або єх вiдповiдного структурного пiдроздiлу.
Усi робiтники, у тому числi випускники професiйних навчальних закладiв, пiсля первинного iнструктажу на робочому мiсцi мають протягом 2-15 змiн, залежно вiд характеру роботи та квалiфiкацiє працiвника, пройти стажування пiд керiв-
Роздiл XI. Охорона працi
371
ництвом досвiдчених, квалiфiкованих робiтникiв або спецiалiстiв, якi призначаються наказом по пiдприумству.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63