А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

На жаль, ця Конституцiя не знай-Ла свого практичного застосування, бо колонiальний гнiт Ро-ЙСЬКОЄ iмперiє на чолi з Петром i зводився, а пiзнiше фактич-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
но призвiв до знищення гетьманату як iнституцiє i украєнськоє державностi.
За роки радянськоє влади в Украєнi дослiвно вiдтворювались конституцiє, що приймались у Радянському Союзi. Так було з конституцiую 1936 р., яку називали сталiнською, i з конституцiую 1977 р., прозваною брежнувською. Цi Конституцiє проголошували основнi права i свободи в галузi трудових вiдносин, такi як право на працю, право на вiдпочинок, право на охорону здоров'я, право на освiту, право брати участь в управлiннi державними i громадськими справами, право на об'уднання в громадськi органiзацiє, право на матерiальне забезпечення в старостi, в разi хвороби, повноє або частковоє втрати працездатностi, а також втрати годувальника. Обов'язком i справою честi кожного здатного до працi громадянина визнавалися сумлiнна праця в обранiй ним галузi суспiльне корисноє дiяльностi, додержання трудовоє дисциплiни, зберiгання i змiцнення державноє власностi.
28 червня 1996 р. Верховна Рада прийняла нову Конституцiю Украєни, яка стала надзвичайно важливим полiтико-пра-вовим документом, що зафiксував iснуючий стан розвитку Украєнськоє держави i суспiльства, єх правовоє системи.
Конституцiя Украєни прийнята в умовах суперечностей мiж полiтичними партiями про шляхи розвитку нашоє державностi, тому цiла низка єє положень далека вiд досконалостi.
Незважаючи на це, Конституцiя Украєни 1996 р. створюу правову основу для удосконалення правового регулювання суспiльних вiдносин в усiх сферах життя. Вона у надiйною базою для дiяльностi передбачених нею державних органiв i полiтичних iнститутiв, iнтенсифiкацiє поточного законодавства, створення значноє кiлькостi кодифiкованих правових актiв, оскiльки сучасний масив законодавства Украєни - це велика кiлькiсть законiв, указiв, постанов, iнструкцiй, правил та iнших актiв, частина яких прийнята ще в старi часи.
Конституцiя Украєни проголосила, що усi люди у вiльнi i рiвнi у своєй гiдностi та правах. Права i свободи людини у не-вiдчужуваними та непорушними, вони не у вичерпними. Кожна людина мау право на вiльний розвиток своує особистостi, якщо при цьому не порушуються права i свободи iнших людей, та мау обов'язки перед суспiльством, в якому забезпечууться вiльний та всебiчний розвиток єє особистостi.
РЮШ Нi. Дямрия трудового права Украєни
Пня мають рiвнi конституцiйнi права i свободи та у i Перед законом. Кожний мау право на повагу до його i, на свободу та особисту недоторканнiсть. йкадянам Украєни належить право володiти, користува-iоапоряджатися своую власнiстю, результатами своує iнте-iьноє, творчоє дiяльностi, що не заборонена законом, i^-Є> працю, яку вони вiльно обирють або на яку вiльно Жуються, право на вiдпочинок, право на соцiальний заправо на достатнiй життувий рiвень для себе i своує сiм'є, нас достатну харчування, одяг, житло, право на охоро-в'я,, медичну допомогу та медичне страхування та iн. [хмюшуванi Конституцiую права можна назвати пози-(Яревами, якi у власному розумiннi цього поняття не у iдьки єм не кореспондуються певнi обов'язки, вони ься i не можуть гарантуватись у повному обсязi, i допомогою судового захисту. (нi жодна краєна в свiтi не може створити належ-реалiзацiє i захисту економiчних, соцiальних та Рправ своєм громадянам. Вiдсутнiсть же судового Ьй у найефективнiшою формою правових гарантiй, гййзванi права на декларацiю i тим самим дискре-' iдею прав людини.
'Жв час право на працю, право на освiту, право на на охорону здоров'я у найважливiшими еконо-альними та культурними правами. В сучасних умо-куть бути лише соцiальними намiрами держави, п> п гуманiстичну мету.
1 надбанням Конституцiє у те, що вона закрiпила i суверенiтет, недоторканнiсть територiє Украєни, права людини, визначила спiввiдношення законо-ЙКвЧоє та судовоє влади, розв'язала економiчнi та i для держави питання.
iiИМ прагне побудувати правову державу, в якiй > стати визначальним регулятором суспiльних жим прiоритетом дiяльностi держави повинна i'найвища соцiальна цiннiсть. Громадяни по-гсвоє права за принципом <дозволено те, що єє>. Права i свободи людини мають бути в i поступового розвитку суспiльства, 4. Державнi органи, органи мiсцевого
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
самоврядування, посадовi особи повиннi здiйснювати своє повноваження за принципом <дозволено лише те, що визначено законом>.
Украєна прагне йти шляхом створення громадянського суспiльства, забезпечення принципiв верховенства права, прiоритету прав i свобод людини, утвердження необхiдних гарантiй розвитку нацiональних меншин. Тому'ст. 1 Конституцiє Украєни найвищою соцiальною цiннiстю визнау людину, єє життя i здоров'я, честь i гiднiсть, недоторканнiсть i безпеку.
Соцiальнi аспекти життя людей регулюються саме нормами трудового права, i тому йому повинна належати провiдна роль у реальному забезпеченнi соцiальних прав громадян.
Разом з Конституцiую Украєни на територiє Украєни дiють iншi закони, якi забезпечують верховенство Основного Закону.
 3. Кодекс законiв про працю Украєни та iншi законодавчi акти Украєни, що регулюють трудовi вiдносини
Кодекс законiв про працю в Украєнi вперше було прийнято наприкiнцi 1922 р. Фактично вiн був розроблений в Росiє i як проект одержаний Украєною в червнi 1922 р. Вiдразу ж розпочалася робота щодо його розгляду, хоча значних змiн до нього внесено не було. Навiть нумерацiя статей залишилася такою ж.
Але в Росiє не могли допустити, щоб навiть розроблений в нiй проект був затверджений в Украєнi ранiше, нiж це вiдбудеться в Росiє. Ця практика знайшла своу правове закрiплення в Радянському Союзi, коли для <удностi> законодавства стали розроблятися Основи законодавства Союзу РСР i союзних республiк, якi мали бути дослiвно вiдображенi в кодексах союзних республiк.
Так, чинний КЗпП повнiстю вiдтворив Основи законодавства Союзу РСР i союзних республiк про працю, що були затвердженi Верховною Радою СРСР 15 липня 1970 р. й уведенi в дiю з 1 сiчня 1971 р. На пiдставi цих Основ в союзних республiках були розробленi i прийнятi новi кодекси: в Росiє - 9 грудня 1971 р., в Украєнi i Азербайджанi - 10 грудня 1971 р., в Узбекистанi - 17 грудня 1971 р., в iнших республiках - вже в 1972 р.
КЗпП, затверджений Верховною Радою Украєни 10 грудня 1971 р., уведений в дiю з 1 червня 1972 р. Вiн складауться
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
з 18 глав, в яких об'уднанi 265 статей. За роки, що пройшли пiсля прийняття КЗпП, вiн доповнений главою iii-А <Забезпечення зайнятостi вивiльнюваних працiвникiв>, главою XVI-А <Трудовий колектив>. Назва глави XV <Трудовi спори> змiнена на назву . Змiненi i доповненi 267 статей КЗпП, тобто до окремих статей змiни вносилися по декiлька разiв. Прикладом цього може слугувати ст. 67, до якоє в 1995 р. була внесена ч. З такого змiсту: <У випадку, коли свят-ЦХОВИЙ або неробочий день (стаття 73) спiвпадау з вихiдним днем, 1НИЙ день переноситься на наступний пiсля святкового або iОГО>.
). припадау п'ять таких днiв, i Прем'ур-мiнiстр ПОДАННЯ до Верховноє Ради, яка Законом вiд i цю норму такою, що втратила чиннiсть, ЦЩАЦiЯМ МОП. Така практика ММИВст фактично у <штопан-йрОсиовних напрямах соцiаль-i Зроблено висновок про те, що X вiдносин у нових умовах, заправ громадян вимагають прий-законiв про працю Украєни.
^КЗпГi, дiють iншi закони Украєни. Так, Верховна ' Лютого 1991 р. прийняла Закон Украєни <Про власнiсть>, дау визначення права власностi як урегульованих зако-Рсуспiльних вiдносин по володiнню, користуванню i розпо-iню майном. Власнику надано право використовувати овiрнiй основi працю iнших громадян, забезпечивши єм ЬНi та економiчнi гарантiє i права, передбаченi законом. 10 може використовуватися i для пiдприумницькоє дiяль-
Мдповiдно до Закону Украєни <Про пiдприумства в Украєнi> iриумства становлять основну органiзацiйну ланку народ-0 господарства Украєни. Закон визначау порядок створення Йриумства i його реустрацiю, створення i використання май-! управлiння пiдприумством i самоврядування трудового ко-iктиву, визначау господарську, економiчну та соцiальну iльнiсть пiдприумства, взаумовiдносини пiдприумства з дер-iВОЮ, порядок лiквiдацiє i реорганiзацiє пiдприумств.
16 грудня 1993 р. Верховна Рада прийняла Закон Украєни iро державну службу>, який регулюу суспiльнi вiдносини, що
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
охоплюють дiяльнiсть держави щодо створення правових, органiзацiйних, економiчних та соцiальних умов реалiзацiє громадянами Украєни права на державну службу. Закон визначау загальнi засади дiяльностi державноє служби, правовий статус державних службовцiв та єх апарату, порядок проходження державноє служби, "й припинення, матерiальне та соцiально-побутове забезпечення державних службовцiв, вiдповiдальнiсть за порушення законодавства про державну службу.
Для реалiзацiє державноє полiтики зайнятостi населення i забезпечення громадянам Украєни гарантiй в цiй галузi Верховна Рада 1 березня 1991 р. прийняла Закон Украєни <Про зайнятiсть населення>, який сприяу повнiй, продуктивнiй i вiльно обранiй громадянами зайнятостi, гарантуу єм право на зайнятiсть, передбачау компенсацiю в разi втрати роботи.
22 жовтня 1993 р. був прийнятий Закон Украєни <Про статус ветеранiв вiйни, гарантiє єх соцiального захисту>, основними завданнями якого у створення належних умов для пiдтримання здоров'я й активного довголiття; органiзацiя соцiального та iнших видiв обслуговування; виконання цiльових програм соцiального i правового захисту ветеранiв вiйни; надання пiльг, переваг та соцiальних гарантiй у процесi трудовоє дiяльностi вiдповiдно до професiйноє пiдготовки i з урахуванням стану здоров'я.
Закон Украєни вiд 16 грудня 1993 р. <Про основнi засади соцiального захисту ветеранiв працi та iнших громадян похилого вiку в Украєнi> визначау основнi засади державноє полiтики щодо ветеранiв працi, iнших громадян похилого вiку, гарантуу єм рiвнi з iншими громадянами можливостi в економiчнiй, соцiальнiй, полiтичнiй сферах, сприятливi умови для повноцiнного способу життя. Передбачено надання ветеранам працi, а ними визнаються громадяни, якi сумлiнно пропрацювали в народному господарствi: жiнки - 35 рокiв, чоловiки - 40 рокiв i вийшли на пенсiю, - низку пiльг.
Закон Украєни вiд 21 березня 1991 р. <Про основи соцiальноє захищеностi iнвалiдiв в Украєнi> гарантуу iнвалiдам рiвнi з усiма iншими громадянами можливостi для участi в економiчнiй, полiтичнiй та соцiальнiй сферах життя суспiльства, створення необхiдних умов, якi дають можливiсть iнвалiдам вести повноцiнний спосiб життя вiдповiдно до iндивiдуальних здiбностей та iнтересiв.
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
Загальнi засади створення органiзацiйних, соцiально-економiчних, полiтико-правових умов соцiального становлення та розвитку молодих громадян Украєни в iнтересах особистостi, суспiльства та держави, основнi напрямки реалiзацiє державноє молодiжноє полiтики в Украєнi закликаний урегулювати Закон Украєни вiд 5 лютого 1993 р. <Про сприяння соцiальному становленню та розвитку молодi в Украєнi>.
Закон Украєни вiд 14 жовтня 1992 р. <Про охорону працi> Изначау основнi положення щодо реалiзацiє конституцiйного ява громадян на охорону єх життя i здоров'я в процесi трудо-^ ДiЯЛЬНОСТi, регулюу за участю вiдповiдних державних органiв 'i цiж власником пiдприумства або уповноваженим ним ником з питань безпеки, гiгiуни працi та ви-овиша i встановлюу удиний порядок органi-^ i Украєнi.
"єй Про охорону здоров'я, прий-iШККа 1992 р., визначили пра-1 соцiальнi засади охорони здо-> суспiльнi вiдносини в цiй га-iiонiчного розвитку фiзичних i аДатностi i довголiтнього активно-
д вiд 24 березня 1995 р. <Про оплату працi> економiчнi, правовi та органiзацiйнi засади оплати Працiвникiв, якi перебувають у трудових вiдносинах на Вi трудового договору з пiдприумствами, установами, Зацiями усiх форм власностi та господарювання, а також iмими громадянами та сфери державного й договiрного звання оплати працi. Закон спрямований на забезпечен-дповiдальностi та стимулюючоє функцiє заробiтноє плати. iконом Украєни вiд 5 листопада 1991 р. <Про пенсiйне речення> всiм непрацездатним громадянам гарантууться > на матерiальне забезпечення за рахунок суспiльних фондiв iвання шляхом надання трудових i соцiальних пенсiй. [ спрямований на те, щоб повнiше враховувалася суспiль-рисна праця як джерело зростання добробуту народу i кож-одини, гарантуу соцiальну захищенiсть пенсiонерiв. 15 листопада 1996 р. прийнятий Закон Украєни <Про вiдпу-
[> .
iЗ грудня 1997 р. прийнято Закон Украєни <Про уповнова-вго Верховноє Ради Украєни з прав людини>, яким перед-до парламентський контроль за додержанням конститу-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
70
цiйних прав i свобод людини i громадянина та захист єх прав на територiє Украєни в межах єє юрисдикцiє.
Основи законодавства Украєни про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування затвердженi 14 сiчня 1998 р.
10 лютого 1998 р. прийнято Закон Украєни <Про професiйно-технiчну освiту>, яка у складовою частиною освiти Украєни i спрямована на формування у громадян професiйних знань, умiнь, навичок, розвиток духовностi, культури, вiдповiдного технiчного, технологiчного i екологiчного мислення з метою створення умов для професiйноє дiяльностi.
З березня 1998 р. законодавче вирiшено питання про порядок розгляду в Украєнi колективних трудових спорiв (конфлiктiв).
Усi закони Украєни, що приймаються Верховною Радою, обнародуються за пiдписом Президента Украєни. З метою впорядкування офiцiйного оприлюднення нормативно-правових актiв, що приймають Верховна Рада Украєни, Президент Украєни, Кабiнет Мiнiстрiв Украєни, запобiгання перекручень єх змiсту, визначення порядку набрання ними чинностi Президент Украєни 10 червня 1997 року видав Указ <Про порядок офiцiйного оприлюднення нормативно-правових актiв та набрання ними чинностi>. Закон Украєни, акти Президента Украєни, Кабiнету Мiнiстрiв Украєни не пiзнiш як у п'ятнадцяти-денний строк пiсля єх прийняття у встановленому порядку i пiдписання пiдлягають оприлюдненню державною мовою в офiцiйних друкованих виданнях. Вiдповiдно до ст. 1 цього Указу офiцiйними друкованими виданнями у <Офiцiйний вiсник Украєни>, <Вiдомостi Верховноє Ради Украєни>, газета <Урядовий кур'ур>.
Президент Украєни виступау гарантом державного суверенiтету, незалежностi, недоторканностi кордонiв, нацiональноє безпеки, територiальноє цiлiсностi Украєни, додержання Конституцiє i законiв Украєни, прав та свобод людини i громадянина. В межах своєх повноважень Президент Украєни також видау укази i розпорядження, якi у обов'язковими для виконання на всiй територiє Украєни.
Але цi укази i розпорядження Президента Украєни у не законодавчими, а пiдзаконними актами.
 4. ГПдзаконнi акти, що регулюють трудовi вiдносини
Поряд iз законами трудовi вiдносини регулюються цiлою системою правових актiв, що мають нормативний характер. Такi
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
71
акти, як правило, приймаються органами державного управлiння. Оскiльки вони приймаються у розвиток i на виконання чинного законодавства, єх прийнято називати пiдзаконними. Головна роль у створеннi системи пiдзаконних актiв належить Президенту Украєни, який у удиним суб'уктом державно-пра-ВОВИХ вiдносин i на якого покладена функцiя забезпечення кон-' ституцiйностi, законностi дiй iнших суб'уктiв права.
Президенту Украєни наданi повноваження пiдписувати за-ДИ, що приймаються Верховною Радою. Йому належить та-Право одноособове приймати укази i розпорядження, якi нормативний характер i у пiдзаконними актами.
1 розпорядження Президента Украєни можуть вiдно-ПИтань регулювання трудових вiдносин. Так, '""-"-- "оти з кадрами Президент Украєни i <Про заходи щодо вдосконалення ЦНiКонавчоє влади, з керiвниками РЦiЙ>.
iИХ умов для життудiяльностi лю-ийНвргоспоживання на основi най-СВiтлоє частини доби Президент Ук-1995 р. прийняв Указ <Про впровадження на [Украєни регiональних графiкiв початку робочого дня>. ОМ Президента Украєни вiд 18 жовтня 1997 р. схваленi ОВНi напрями соцiальноє полiтики на 1997-2000 роки. Стра-УЛОЮ метою соцiальноє полiтики на державному рiвнi у до-iсння вiдчутного полiпшення матерiального добробуту i В життя людей, забезпечення повноє продуктивноє зайня-гi населення, розвиток ринку працi, забезпечення демогра-ного вiдтворення населення, захист трудових прав грома-, розвиток соцiального партнерства, забезпечення здорових езпечних умов працi для працюючих, проведення кадрових Г<Мiн на всiх рiвнях управлiння i в усiх сферах дiяльностi, удос-ррналення системи оплати працi та доходiв населення, рефор-iМування системи соцiального забезпечення населення, захист | Громадян як споживачiв. [ . Президент Украєни Указом вiд 10 червня 1997 р. визначив
Порядок офiцiйного оприлюднення нормативно-правових актiв 1 Ти набрання ними чинностi. Закони Украєни, укази Президен-' та, та постанови Кабiнету Мiнiстрiв Украєни не пiзнiше як у В'ятнадцятиденний строк пiсля єх прийняття i пiдписання пiдля-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
72
гають оприлюдненню державною мовою в офiцiйних друкованих виданнях.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63