А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Суб'укти трудового права Украєни
103
права, обов'язок i вiдповiдальнiсть за виконання певноє роботи, а у власника або уповноваженого ним органу повинна бути потреба у виконаннi цiує роботи i можливiсть сплачувати працiвнику винагороду за роботу, що виконуватиметься.
Для виконання конкретноє роботи, що визначауться сторонами, працiвник повинен мати належний стан здоров'я. Закон не встановлюу межi непрацездатностi працiвника. Маючи певнi вади здоров'я, наприклад слабкий слух, зiр, нездатнiсть вiдрiзняти кольори тощо, працiвник стау нездатним виконувати певнi роботи. Але це не виключау його здатностi до працi взагалi. т велика кiлькiсть робiт, де суворi вимоги щодо зору, слуху не ставляться. Тому до виконання таких робiт громадянин може Приступати i виконувати єх досить успiшно. Наявнiсть необхiд-i стану здоров'я визначауться висновком медичного освiд-як або уповноважений ним орган зобов'язаний за проведення попереднього (при прий-ЛКЧНИХ (протягом трудовоє дiяльностi) iiИИКiВ, зайнятих на важких роботах, єрi небезпечними умовами працi, а та-ПОТреба у професiйному доборi, наприк-(ИХ З рухом транспорту, а також щорiчного обов'яз-
iГО медичного огляду осiб вiком до 21 року. Цi медичнi ОГЛЯДИ проводяться з метою визначення придатностi працiвникiв до роботи, що єм доручауться, i запобiгання професiйних захворювань.
Працiвники пiдприумств харчовоє промисловостi, громадського харчування i торгiвлi, водопровiдних споруд, лiкувально-Профiлактичних i дитячих закладiв, а також деяких iнших пiдприумств проходять зазначенi медичнi огляди з метою охорони здоров'я населення. Перелiк професiй, працiвники яких пiддягають медичному оглядовi, термiн i порядок його проведення встановлюються Мiнiстерством охорони здоров'я Украєни за погодженням з Державним комiтетом Украєни по нагляду за охороною працi.
Для успiшного виконання певноє роботи працiвник повинен мати професiйну пiдготовку i трудовий досвiд. Професiйна пiдготовка набувауться шляхом проходження певного курсу навчання у навчальному закладi або на робочому мiсцi. Така пiдготовка буде успiшною, якщо правильно обрана професiя, саме така, яка вiдповiдау iндивiдуальнiй характеристицi людини: стану єє здоров'я, рiвню i якостi й знань, загальнiй i спецi-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
альнiй здатностi (<можу>) iнтересам i нахилам, планам i намаганням (<хочу>). Цi якостi повинна виявити у громадянина професiйна орiунтацiя, основи якоє закладаються в сiм'є i загальноосвiтнiй школi.
Професiйна орiунтацiя - комплексна проблема, яка мау соцiальний, економiчний, психологiчний, медико-фiзiологiчний i педагогiчний аспекти. Вона повинна сприяти морально-психологiчнiй пiдготовцi учнiв до працi, розширяти єх професiйну обiзнанiсть, виховувати iнтерес до суспiльне значущих професiй, озброювати учнiв методам самостiйного пiзнання рiзних професiй.
Саме тому Законом Украєни <Про освiту> в редакцiє вiд 23 березня 1996 р. перед школою поставленi завдання забезпечити всебiчний розвиток дитини як особистостi, єє нахилiв, здiбностей, талантiв, професiйне самовизначення, формування загальнолюдськоє моралi, засвоуння визначеного суспiльними, нацiонально-культурними потребами обсягу знань про природу, людину i суспiльство.
Трудовий досвiд визначауться потребами конкретного трудового процесу, його умовами, ступенем складностi робiт або трудових завдань. Працiвник може мати тривалий трудовий стаж, досвiд роботи за певною спецiальнiстю, що свiдчить про його професiйну пiдготовку. Але вiн може не мати досвiду для виконання саме тiує роботи, що необхiдна власнику або уповноваженому ним органу. Тому при прийняттi на роботу може встановлюватись перевiрка професiйноє вiдповiдностi працiвника для виконання певноє трудовоє функцiє.
Право займатися трудовою дiяльнiстю вiдповiдно до Закону Украєни вiд 4 лютого 1994 р. <Про правовий статус iноземцiв> мають також iноземцi. Обсяг єх прав залежить вiд того, чи проживають вони в Украєнi постiйно, чи iммiгрували в Украєну для працевлаштування.
iноземцi, якi постiйно проживають в Украєнi, мають право працювати на пiдприумствах, в установах i органiзацiях або займатися iншою трудовою дiяльнiстю нарiвнi з громадянами Украєни, мають рiвнi з ними права i обов'язки.
iноземцi, якi iммiгрували в Украєну для працевлаштування на визначений термiн, можуть займатися трудовою дiяльнiстю вiдповiдно до одержаного дозволу на працевлаштування. Такий дозвiл оформляуться за умови, коли в краєнi чи певному регiонi вiдсутнi працiвники, спроможнi виконувати цей вид
Роздiл IV. Суб'укти трудового права Украєни
роботи, або у достатну обгрунтування доцiльностi використання працi iноземних фахiвцiв. Дозвiл на працевлаштування видауться Державним центром зайнятостi Мiнiстерства працi та' соцiальноє полiтики Украєни.
iноземцi не можуть призначатися на окремi посади або займатися певною трудовою дiяльнiстю, якщо вiдповiдно до законодавства Украєни призначення на цю посаду або зайняття такою дiяльнiстю пов'язане з належнiстю до громадянства Украєни.
 3. Власник або уповноважений ним орган як суб'укт трудового права Украєни
ТОГО щоб iромадянин Украєни став працiвником, вiн иТрудовi вiдносини з власником засобiв ви-УйМИтими ним пiдприумствами. Саме ^ВРКiМi незалежно вiд того, чи буде це ИфiКйДська органiзацiя, громадянин чи Кiiфмо на свiй розсуд володiти, користува-ися своєм майном. Використання його ви-[ ДiЯЛЬНОСТi може здiйснюватись iз застосуванням працi i за умови, що єм будуть забезпеченi соцiальнi та еко-Лрмiчнi гарантiє, встановленi в законi.
[, ,.3 розвитком кооперацiє працi, значноє кiлькостi працюючих на пiдприумствi виникла функцiя управлiння виробництвом, яка поступово видiлилася у самостiйний вид трудовоє дiяль-г .уостi. Управлiння виробництвом здiйснюу власник безпосеред-г'р^п сам або за допомогою уповноваженого ним на управлiння "Органу - одноособового чи колегiального. Це в першу чергу стосууться держави, яка безпосередньо не може використовувати свою власнiсть, знаряддя та засоби виробництва. Держава розподiляу майно мiж своєми органами, якi для виробничоє дiяльностi у встановленому порядку можуть створювати пiдприумства, установи, органiзацiє, що набувають статусу юридичноє особи. Створена юридична особа здiйснюу право володiння, користування i розпорядження закрiпленим за нею майном вiдповiдно до затвердженого статуту чи положення.
Для управлiння пiдприумствами, установами, органiзацiями державний орган, якому видiлено майно, призначау керiвника, з яким укладауться контракт як особлива форма трудового договору. Ця службова особа здiйснюу управлiння на заса-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
дах удиноначальностi, що забезпечуу уднiсть волi багатьох людей тодi, коли необхiдно органiзувати виробничий процес для виконання певних завдань.
Керiвник самостiйно вирiшуу питання дiяльностi пiдприумства чи органiзацiє. При цьому власник майна не мау права втручатися в оперативну дiяльнiсть керiвника. Керiвнику належить також право самостiйно вирiшувати питання про прийом на роботу своєх заступникiв, керiвникiв та спецiалiстiв пiдроздiлiв апарату управлiння i структурних пiдроздiлiв, а також про єх звiльнення. Але навiть у тому разi, коли пiдприумство чи органiзацiя у державним утворенням, це не дау пiдстави стверджувати, що керiвник та iншi службовi особи перебувають на державнiй службi.
Пiд державною службою визнауться професiйна дiяльнiсть осiб, якi займають посади в державних органах та апаратi щодо практичного виконання завдань i функцiй держави та одержують заробiтну плату за рахунок державних коштiв.
Правове становище уповноваженоє власником на управлiння службовоє особи тiсно пов'язане з правовим статусом пiдприумства. На державному пiдприумствi становище директора у подвiйним, що проявляуться у тому, що, з одного боку, вiн у членом трудового колективу, а з другого - органом пiдприумства, яке створене на базi загальнодержавноє власностi. Тому вiн вiдповiдно до п. 1 ст. 16 Закону Украєни <Про пiдприумства в Украєнi> вiдповiдау за результати роботи пiдприумства перед державою, власником i трудовим колективом. Це зобов'язуу керiвника вiдстоювати iнтереси як колективу, так i держави, якi не завжди збiгаються.
Уповноважена власником особа - це по сутi керiвник адмiнiстрацiє як сукупностi посадових осiб пiдприумства. Саме термiн <адмiнiстрацiя> застосовувався в усiх законодавчих актах про працю до внесення 20 березня 1991 р. змiн до КЗпП. Адмiнiстрацiя пiдприумства, установи, органiзацiє як комплекс службових осiб, що здiйснюють управлiння цим пiдприумством, установою, органiзацiую в межах наданих єм прав, тобто виконавчо-розпорядчий орган пiдприумства, сама перебувау з власником у вiдносинах найму. Всi службовi особи, що входять до складу адмiнiстрацiє, поряд з iншими найманими працiвниками входять до складу трудового колективу, у суб'уктами трудо-
Роздiл IV. Суб'укти трудового права Украєни
вих вiдносин як найманi працiвники. Єх вiдмiннiсть вiд iнших працiвникiв полягау в тому, що внаслiдок свого службового становища i виконуваноє функцiє цi особи несуть вiдповiдальнiсть за здiйснення виробничого процесу або окремого його циклу. Тому суб'уктом трудових вiдносин з iншими працiвниками адмiнiстрацiя пiдприумств або за нинiшньою термiнологiую - уповноважений власником орган - не виступау.
Та обставина, що уповноважений власником орган у не суб'уктом трудових вiдносин, а лише органом пiдприумства чи установи, наголошувалась i в юридичнiй лiтературi. Визнання ж уповноваженого власником органу суб'уктом трудових правовiдносин означау можливiсть пред'явлення до нього майнових претензiй, що випливають з цих вiдносин. У дiйсностi ж цi Пред'являються до пiдприумства.
мiр працiвник укладау не з уповноваженою особою, а з пiдприумством, установою, ЕЧНОЮ особою, де вiн i реалiзуу своу пра-
iГ* Якщо визнати, що трудовий договiр укладауться з уповно-МЖФНИМ власником органом або службовою особою, то припинення власником з цiую особою трудових вiдносин повинно викликати припинення трудового договору з працiвниками, якi були прийнятi ним на роботу, оскiльки припинила своу iснування одна iз сторiн трудового договору. Мiж тим, особливо на державних пiдприумствах, в установах, органiзацiях, досить часто Можуть замiнюватись службовi особи, в тому числi керiвнi. Але Навiть при такiй замiнi працiвники залишаються працювати при укладеннi трудового договору на роботi визначений строк або безстрокове, бо цi договори укладалися з пiдприумством, установою, органiзацiую, а не з службовими особами адмiнiстрацiє чи органом, уповноваженим на управлiння виробництвом.
Отже, визначення в ст. 21 КЗпП Украєни уповноваженого власником органу на управлiння виробництвом стороною трудового договору у сумнiвним. Будучи суб'уктом трудового права, надiлений цiлим комплексом прав i обов'язкiв, уповноваженим власником на управлiння орган виявляу самостiйний iнтерес до застосування норм законодавства про працю. Це знаходить свiй прояв, наприклад, при укладеннi колективного договору, затвердженнi правил внутрiшнього трудового розпо-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
рядку, рiзного виду нормативних положень, що приймаються на пiдприумствi як локальнi правовi акти.
Деякi обов'язки уповноваженого власником органу визначенi безпосередньо нормами трудового права. Так, на нього покладено обов'язок створювати безпечнi i нешкiдливi умови працi; систематично проводити iнструктаж (навчання) працiвникiв з питань охорони працi, протипожежноє охорони; вживати заходiв щодо полегшення i оздоровлення умов працi працiвникiв шляхом впровадження прогресивних технологiй, досягнень науки i технiки, засобiв механiзацiє та автоматизацiє виробництва, вимог економiки, позитивного досвiду з охорони працi, зниження або усунення запиленостi та загазованостi повiтря у виробничих примiщеннях, зниження iнтенсивностi шуму, вiбрацiє, випромiнювань; за участю профспiлок розробляти i реалiзовувати комплекснi заходи щодо охорони працi;
здiйснювати постiйний контроль за додержанням працiвниками нормативних актiв по охоронi працi; проводити розслiдування та вести облiк нещасних випадкiв, професiйних захворювань i аварiй на виробництвi.
Як орган, що представляу пiдприумство, уповноважена власником службова особа виступау суб'уктом колективних правових вiдносин з трудовим колективом i його представницьким органом - профспiлковим комiтетом по встановленню умов працi, застосуванню чинного законодавства про працю.
Але уповноважена власником на управлiння службова особа виступау суб'уктом iндивiдуальних трудових правовiдносин. До цiує службовоє особи не можуть бути пред'явленi претензiє майнового характеру, наприклад по оплатi працi, вiдшкодуванню шкоди в зв'язку з нещасним випадком, що стався на виробництвi, тощо. Такi претензiє пред'являються до пiдприумства. В разi задоволення цих претензiй вимога до службовоє особи може бути пред'явлена у порядку регресу, якщо з вини цiує особи пiдприумство здiйснило зайвi виплати.
У свою чергу, працiвник як iндивiд не виступау суб'уктом колективних правових вiдносин, оскiльки єх об'уктом у не праця, а органiзацiя цiує працi, умови i контроль за єє здiйсненням. Саме на власника або на уповноважений ним орган покладауться обов'язок органiзувати i управляти процесом працi, забезпечити його здiйснення, укладати колективнi договори. Цi вiдноси-
Роздiл IV. Суб'укти трудового права Украєни
ни у правовими, оскiльки вони докладно урегульованi законодавством, що вiдноситься до галузi трудового права Украєни.
В системi суспiльноє органiзацiє працi уповноважений власником орган дiу як орган господарського управлiння. Органiзацiйною формою органiзацiє працi виступау пiдприумство, майнова вiдокремленiсть якого одержала вираз у наданнi йому прав юридичноє особи. Саме це дозволяу пiдприумству самостiйно, вiд свого iменi вступати в правовi вiдносини з iншими як юридичними особами, так i громадянами.
 4. Пiдприумство як суб'укт трудового права Украєни
Систематична, на ризик власника за його iнiцiативою дiяльнiсть по виробництву продукцiє, виконанню робiт, наданню послуг i заняттю торгiвлею з метою одержання прибутку становить пiдприумництво. Осiб, якi займаються такою дiяль-нiфю^нмимють пiдприумцями. Цей термiн у життя увiв фран-iц5киА економiст Р.Кантiльйон ще на початку XVIII ст., вiд-носячи до пiдприумцiв тих людей, що не мали фiксованого прибутку, займалися економiчною дiяльнiстю в умовах нестабiльностi та непередбачених цiн.
Суть пiдприумницькоє дiяльностi полягау в тому, що внаслiдок єє проведення виробляються новi товари чи блага або полiпшууться якiсть iснуючих, впроваджуються новi способи виробництва чи комерцiйного використання iснуючих товарiв, освоюються новi джерела отримання сировини чи напiвфабрикатiв, створюються промисловi чи комерцiйнi органiзацiє нового типу.
Органiзацiйнi форми пiдприумництва обираються власником i можуть бути рiзними: пiдприумством, установою, органiзацiую, фiрмою, акцiонерним товариством тощо. Кожна з цих органiзацiйних форм у складним структурним утворенням, мау своє' особливостi. Пiдприумства чи органiзацiє, створення яких належним чином оформлене, стають важливою ланкою суспiльства, в якiй здiйснюються економiчнi процеси. Тому саме ця ланка вiдображау закономiрностi функцiонування суспiльства в цiлому i характеризууться специфiчними особливостями
розвитку.
Одночасно пiдприумство виступау як ланка цiлоє системи суспiльних вiдносин, бо саме виробничi вiдносини на кожному
110
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
пiдприумствi чи в органiзацiє створюють ту соцiально-економiчну основу, на якiй базуються усi iншi вiдносини - правовi, моральнi, соцiальнi, психологiчнi тощо.
Саме на пiдприумствi чи в iншiй органiзацiйнiй формi пiдприумництва робоча сила безпосередньо поуднууться iз засобами виробництва, здiйснюуться процес виробництва матерiальних благ, виконуються основнi функцiє виробництва, розподiлу, обмiну i споживання. Тому держава надiляу пiдприумства та iншi органiзацiйнi форми пiдприумництва широким комплексом прав i обов>язкiв, якi в сукупностi створюють його пра-восуб'уктнiсть.
Правове положення пiдприумства визначене Законом Украєни вiд 27 березня 1991 р. <Про пiдприумства в Украєнi>. Пiдприумством визначауться самостiйний господарюючий статутний суб'укт, який мау право юридичноє особи та здiйснюу виробничу, науково-дослiдну i комерцiйну дiяльнiсть з метою одержання вiдповiдного прибутку (доходу). Воно здiйснюу будь-яку господарську дiяльнiсть, що не заборонена законодавством Украєни i вiдповiдау цiлям, передбаченим статутом пiдприумства.
Пiдприумство створюуться згiдно з рiшенням власника майна чи уповноваженого ним органу, пiдприумства-засновника або за рiшенням трудового колективу. Воно може бути створено також внаслiдок примусового подiлу iншого пiдприумства вiдповiдно до антимонопольного законодавства Украєни, в результатi видiлення iз складу дiючого пiдприумства, органiзацiє одного або кiлькох структурних пiдроздiлiв, а також на базi структурноє одиницi дiючих об'уднань за рiшенням єх трудових колективiв, якщо на це у згода власника чи уповноваженого ним органу.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63