А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 


Вищим органом державноє виконавчоє влади Украєни у Кабiнет Мiнiстрiв - уряд Украєни, який на пiдставi Конституцiє та законiв Украєни, постанов Верховноє Ради, указiв i розпоряджень Президента Украєни надiлений правом видавати в межах своєх повноважень постанови i розпорядження.
Цi постанови i розпорядження можуть вiдноситися до рiзних питань трудових вiдносин. Так, Кабiнет Мiнiстрiв Украєни постановою вiд 24 червня 1991 року № 47 затвердив Положення про державну службу зайнятостi, яка у централiзованою структурою спецiальних органiв, утворених для комплексного вирiшення питань регулювання зайнятостi населення, професiйноє орiунтацiє, працевлаштування i соцiальноє пiдтримки тимчасово непрацюючих громадян.
Порядок реустрацiє, перереустрацiє та ведення облiку громадян, якi шукають роботу, i безробiтних, виплати допомоги по безробiттю, а також умови подання допомоги в перiод професiйноє пiдготовки та перепiдготовки регулюуться Положенням, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 27 квiтня 1998 року № 578.
Постановою вiд 19 березня 1994 р. № 170 Кабiнет Мiнiстрiв Украєни затвердив Положення про порядок укладення контрактiв при прийняттi (найманнi) на роботу працiвникiв, яке визначау загальнi засади, порядок укладення контракту, його змiст i порядок припинення.
Державна експертиза умов працi проводиться на пiдставi Положення, затверджененого Кабiнетом Мiнiстрiв Украєни постановою вiд 1 грудня 1990 р., яким визначенi основнi завдання державноє експертизи, єє права та обов'язки. Державна експертиза умов працi вiднесена до системи Мiнiстерства працi та соцiальноє полiтики Украєни.
Кабiнет Мiнiстрiв Украєни постановою вiд 10 серпня 1993 р. № 623 затвердив Положення про розслiдування та облiк нещасних випадкiв, професiйних захворювань i аварiй на виробництвах, в установах i органiзацiях в новiй редакцiє вiд 17 червня 1998 року.
Постановою вiд 4 квiтня 1994 р. № 221 Кабiнет Мiнiстрiв Украєни затвердив Порядок органiзацiє та проведення медико-соцiальноє експертизи втрати працездатностi. У медико-соцi-
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
альнiй експертизi проходять огляд громадяни, якi частково або повнiстю втратили здоров'я внаслiдок захворювання, травм та уроджених дефектiв, що обмежують єх життудiяльнiсть, а також особи, якi за чинним законодавством мають право на соцiальну допомогу з метою виявлення компенсаторно-адаптацiйних можливостей особи для реалiзацiє заходiв реабiлiтацiє та адаптацiє iнвалiдiв.
Правила вiдшкодування власником пiдприумства, установи i органiзацiє або уповноваженим ним органом шкоди, заподiяноє працiвниковi ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язкiв, затвердженi постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 23 червня 1993 р. № 472.
Порядок обчислення середньоє заробiтноє плати затверд-ь''ХЮний постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 8 лютого р5 р. №100.
Положення про порядок компенсацiє працiвникам втрати астин заробiтноє плати у зв'язку з порушенням термiнiв єє випити затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 1-Ю грудня 1997 р. № 1427.
1^ Порядок вiдшкодування витрат на вiдряясення в межах Ук-|"йаЄни та за кордон визначений постановою Кабiнету Мiнстрiв i Украєни вiд 5 сiчня 1998 р, № 10.
|<№' Положення про освiтно-квалiфiкацiйнi рiвнi (ступеневу ос-| iЙту) затверджено постановою Кабiнету Мiнстрiв Украєни вiд |<'2т сiчня 1998 р. № 65.
i>01 Постанови i розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв Украєни i^йабувають чинностi з моменту єх прийняття. В постановах може рвСтановлюватись й iнший порядок уведення єх в дiю, Ци,.' Мiнiстри, керiвники iнших центральних органiв державноє | виконавчоє влади в межах своує компетенцiє можуть видавати |iЮрмативно-правовi акти, якi пiдлягають реустрацiє у Мiнiс-^терствi юстицiє Украєни. Так, Мiнiстерству фiнансiв Украєни у ОМежах його повноважень надано право на основi й на виконання чинного законодавства видавати накази, органiзовувати та контролювати єх виконання. У разi необхiдностi мiнiстерство разом з iншими центральними та мiсцевими органами дер-.Жавноє виконавчоє влади, органами мiсцевого i регiонального i.ХДiмоврядування видау спiльнi акти, якi у обов'язковими для |а ^виконання.
^ Мiнiстерство працi i соцiальноє полiтики Украєни на основi 'На виконання чинного законодавства видау накази з питань
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
74
працi, й оплати, умов зайнятостi i соцiального захисту населення, якi у обов'язковими для виконання.
Аналогiчнi повноваження закрiпленi в положеннях про Мiнiстерство економiки Украєни, Мiнiстерство юстицiє, Мiнiстерство охорони здоров'я та iншi мiнiстерства Украєни, положеннях про державнi комiтети. Так, Порядок органiзацiє державного нагляду за охороною працi затверджений наказом Державного комiтету по нагляду за охороною працi вiд 31 травня 1995 р. № 82.
Усi акти, що приймаються мiнiстерствами та вiдомствами, мають правовий характер, у пiдзаконними i обов'язковими для виконання на всiй територiє Украєни. Але вони пiддягають обов'язковiй державнiй реустрацiє, яка здiйснюуться вiдповiдно до Положення про державну реустрацiю нормативних актiв мiнiстерств, iнших органiв державноє виконавчоє влади, органiв господарського управлiння та контролю, що зачiпають права, свободи i законнi iнтереси громадян або мають мiжвiдомчий характер, яке затверджене постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 28 грудня 1992 р. № 731. Згiдно з ним на державну реустрацiю подаються постанови, накази, iнструкцiє державних органiв та мiнiстерств, що мiстять правовi норми, встановлюють правила поведiнки, розрахованi на невизначене коло осiб, пiдприумств, установ, органiзацiй i неодноразове застосування, незалежно вiд строку єх дiє та характеру вiдомостей, що в них мiстяться. Правовi акти, що подаються на реустрацiю, мають вiдповiдати вимогам законодавства про мови та iнших актiв законодавства. Одночасно подауться обгрунтування пiдстав для єх видання, вiдомостi про чиннi акти з цього питання, про офiцiйне погодження акта iз зацiкавленими органами тощо.
Державнiй реустрацiє пiдлягають пiдзаконнi акти, що видаються мiнiстерствами i вiдомствами. Локальнi правовi норми, що видаються пiдприумствами, установами, органiзацiями, про якi йдеться нижче, державнiй реустрацiє не пiдлягають.
 5. Локальнi правовi норми
Система джерел трудового права вiдрiзняуться вiд джерел iнших галузей права тим, що в регулюваннi трудових вiдносин важливе мiсце займають локальнi (мiсцевi) норми права, якi приймаються безпосередньо на пiдприумствах, в установах, органiзацiях власником або уповноваженим ним органом за
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
75
погодженням з трудовим колективом чи профспiлковим комiтетом.
Завдяки локальному регулюванню трудових вiдносин розвиваються демократичнi засади у виробничiй дiяльностi. Спiввiдношення ж локального i централiзованого регулювання у показником демократизму iснуючоє правовоє системи суспiльства.
Локальна нормотворчiсть здiйснюуться безпосередньо учасниками трудових вiдносин, якi беруть участь у створеннi цих норм, можуть впливати на єх змiст. Це дау можливiсть працюючим знати обсяг належних єм прав та обов'язкiв, що визначенi локальними нормами, максимально пристосовуючи єх для реалiзацiє своєх iнтересiв та задоволення потреб.
Для того щоб здiйснювалась локальна нормотворчiсть, не-iоднi двi умови. По-перше, норми у локальними i набувають нностi лише за умови, що вони прийнятi у порядку, попе-|,рвдньо визначеному централiзованим регулюванням. По-дру-1'^, локальна нормотворчiсть можлива за наявностi загальноє 'Норми, що надау певним суб'уктам право займатись нормо-ТВорчiстю.
Це означау, що суб'укти трудового права поставленi у певнi рамки локальноє нормотворчостi. Тут здiйснюуться принцип .^дозволено лише те, що визначено законом>. При цьому сутнiсть Локальних норм зводиться до розвитку загальних норм трудового права, що поширюють свою дiю тiльки на вiдносини конкретного пiдприумства чи органiзацiє, де вони прийнятi.
Таким чином, локальна норма в трудовому правi Украєни - правило загальнообов'язковоє поведiнки, що попередньо санкцiоноване державою i прийняте у встановленому законом порядку безпосередньо на пiдприумствi, в установi, органiзацiє, дiу в його межах.
Основним локальним документом на пiдприумствах, в установах, органiзацiях у колективний договiр (бiльш докладно порядок проведення колективних переговорiв i укладення колективного договору, його змiст i структура, порядок реустрацiє та iншi питання викладенi в роздiлi V даного пiдручника).
Нормативнi акти, що безпосередньо приймаються на пiдприумствi, такi як колективний договiр, пiдлягають обов'язковому обговоренню i схваленню трудовим колективом на загаль-
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
них зборах або конференцiях працiвникiв даного пiдприумства, установи, органiзацiє. Але бiльшiсть локальних актiв приймауться власником або уповноваженим ним органом спiльно чи за погодженням з профспiлковим комiтетом.
Новi економiчнi вiдносини значно розширили самостiйнiсть господарюючих суб'уктiв у галузi правового регулювання умов працi робiтникiв i службовцiв. Зокрема, посилилось значення локального правового регулювання трудових вiдносин, за допомогою якого полiпшууться органiзацiя працi i виробництва, змiцнюуться трудова дисциплiна, посилюються моральне i матерiальне стимулювання, використання внутрiшнiх резервiв, пiдвищууться продуктивнiсть працi.
iншим важливим локальним правовим актом у правила внутрiшнього трудового розпорядку, якими на пiдприумствах, в установах, органiзацiях встановлюуться певний режим працi, правила поведiнки учасникiв спiльноє працi, передбачаються єх права i обов'язки. Правила внутрiшнього трудового розпорядку пiдприумства, установи, органiзацiє вiдповiдно до ст. 142 КЗпП затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу i профспiлкового комiтету на основi типових i галузевих правил.
В правилах внутрiшнього трудового розпорядку визначаються порядок прийняття на роботу i звiльнення з роботи, порядок використання робочого часу, заохочення працiвникiв, якi сумлiнно виконують своє трудовi обов'язки, порядок притягнення працiвникiв до дисциплiнарноє вiдповiдальностi в разi порушення ними трудовоє дисциплiни.
Правила внутрiшнього трудового розпорядку як локальний правовий акт доповнюються технiчними правилами та iнструкцiями, положеннями про структурнi пiдроздiли пiдприумства, установи, органiзацiє. Цi норми спрямованi на забезпечення правильноє розстановки i застосування працi робiтникiв i службовцiв, досягнення удностi у визначеннi єх обов'язкiв i квалiфiкацiйних вимог, що до них ставляться, до рiвня єх загальноосвiтнiх i професiйних знань, навичок та вмiння.
Тарифно-квалiфiкацiйнi характеристики робiтникiв i квалiфiкацiйнi характеристики службовцiв, що створюють змiст цих норм, як i iншi технiко-юридичнi норми, сформульованi, з одного боку, з урахуванням дiй законiв технiки i природи, а з другого - суспiльних законiв.
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
До локальноє нормотворчостi вiдносяться також встановлення систем оплати працi i форм матерiального заохочення, затвердження положень про премiювання i виплату винагороди за пiдсумками роботи за рiк. Цi локальнi акти приймаються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з Профспiлковим комiтетом, єм наданi права встановлювати показники i умови премiювання для працiвникiв по професiях, & бригадах, змiнах, цехах та iнших структурних пiдроздiлах. Вiд наскiльки повно враховуватимуться при локальнiй нор-iчостi характер виробництва цеху, дiльницi, змiни, опти-6 Мбр6Нi показники i встановленi розмiри премiювання, "гть застосування матерiального стимулю-
виплату винагороди за пiдсумками рiчноє ^х 1 низка iнших локальних актiв, стано--- угоду мiж власником або уповноваже-iМiиОВНМ комiтетом. У цих положен-РМб, Якi мають право на винагороду, Сроаи, тривалiсть мiнiмального трудо-___ Право на винагороду, розмiр сум, що випла-iфВЦ(внИков1 залежно вiд його безперервного стажу 'Ип даному пiдприумствi, випадки, коли працiвник може Позбавлений винагороди.
"Власник пiдприумства, установи, органiзацiє або уповнова-"! ним орган у разi вiдсутностi в нормативних актах про єу працi вимог, якi необхiдно виконати для забезпечення iних i нешкiдливих умов працi на певних роботах, зобо-ий вжити погоджених з органами державного нагляду за >ною працi заходiв, що забезпечують безпеку працiвникiв ^'4 ст. 157 КЗпП). Такi заходи розробляються власником або ввноваженим ним органом за участю профспiлок (ст. 161 пП).
Таким чином, локальнi норми, що приймаються власником | Пiдприумства, установи, органiзацiє або уповноваженим ним i Органом спiльно з трудовим колективом або за погодженням з i профспiлковим комiтетом, у складовою частиною системи тру-iдового права. Вони повиннi бути внутрiшньо погодженими з | i^дьш загальними правовими нормами, якi займають провiдне, |'Визначальне мiсце в iурархiє правових норм.
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
78
 6. Значення керiвних роз'яснень Верховного Суду Украєни для однакового застосування судами чинного законодавства про працю
Тлумачення i використання судовими органами законодавства про працю дау єм можливiсть здiйснювати судовий нагляд за додержанням чинного законодавства i тим самим сприяти здiйсненню економiчних та соцiальних завдань, що стоять перед державою i народним господарством.
Розгляд трудових спорiв судовими органами у особливою формою контролю за правильнiстю додержання власником пiдприумства, установи, органiзацiє або уповноваженим ним органом законодавства про працю. Одночасно такий розгляд спорiв становить i застосування норм трудового права до спорiв, що виникли з трудових правовiдносин. Досвiд дiяльностi судiв свiдчить про те, що не завжди як власник i уповноважений ним орган, так i правоохороннi органи витлумачують i застосовують правовi положення законодавства про працю таким чином, щоб єх наслiдком було правильне вiдображення загальних iнтересiв суспiльства i громадян, захист прав i обов'язкiв учасникiв трудових правовiдносин,
При такому контролi судових органiв за правильнiстю застосування власниками або уповноваженими ними органами законодавства про працю в судових органах накопичууться значна кiлькiсть випадкiв, при узагальненнi яких створюуться вiдповiдна практика. Вивчення цiує практики дау можливiсть вищому судовому органу Украєни - Верховному Суду - давати керiвнi роз'яснення по застосуванню трудового законодавства.
Керiвнi роз'яснення, що приймаються Пленумом Верховного Суду Украєни, мiстять тлумачення норм права, орiунтують судову практику на правильне застосування чинного законодавства. Пiд тлумаченням нормативних актiв розумiуться, по-перше, усвiдомлення певним суб'уктом єх змiсту, по-друге - роз'яснення, тобто доведення до розумiння усвiдомленого iншими суб'уктами.
Норми права завжди мають загальний характер, а застосовуються до конкретних фактiв. Тлумачення судом закону по кожнiй справi, що розглядауться, називауться каузальним.
Керiвнi роз'яснення Пленуму Верховного Суду Украєни у також тлумаченням, але таким, що проводиться з використан-
Роздiл III. Джерела трудового права Украєни
79
ням досвiду вирiшення багатьох справ, на базi судовоє практики. Воно орiунтуу судовi органи на правильнiсть застосування чинного законодавства. При цьому не тiльки керiвнi роз'яснення Пленуму Верховного Суду Украєни можуть бути орiунтиром для судовоє практики, а й постанови чи ухвали судовоє колегiє в цивiльним справах Верховного Суду по конкретних справах, коли в них знаходять вiдображення важливi, принциповi для практики питання, що виникають при застосуваннi правових норм.
Такi постанови i ухвали по конкретних справах одержали На Практицi визнання як своурiднi прецеденти судового тлума-ЧФННЯ правовоє норми. Такi прецеденти судового тлумачення, i керiвнi роз'яснення, не становлять нових нормативних актiв, до багатьом авторам протягом тривалого часу ствер-вони не вiдносяться до джерел права. вння цього питання необхiдно пiдкреслити, що рма iснування i закрiплення юридичних уяв-чаєв. Генетичне право передуу закону. Вiдно-i-Ц суспiльствi, виходячи з уявлення людей, П> Важливе мiсце в системi вiдносин i в регу-ВiДНОСИН зацiкавлена держава, урегульовуються що приймаються державою.
Траво i законодавство з точки зору єх сутнiстних характе-iйристик у тотожнiми з тiую лише рiзницею, що будь-яке законе КОДавство, яким встановлюуться правило поведiнки, у правом. |, .Але не завжди право виступау у формi законодавства. Можливi навiть факти iснування права поза законом, прецедентом i правовим звичаум. Йдеться про аналогiю права, що, на нашу думку, у визнанням законодавцем можливостi прояву в iндивiдiв Юридичних прав без спецiальноє на те вказiвки закону.
Прогалини в правi виникають саме тому, що законодавець внаслiдок тих чи iнших причин не змiг передбачити, охопити законом усi можливi варiанти виникнення права в суб'уктiв.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63