А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 

Робочий тиждень може бути п'ятиденним з двома вихiдними днями i шестиденним з одним вихiдним днем.
При п'ятиденному робочому тижнi тривалiсть денноє роботи (змiни) становить вiсiм годин (40 : 5) i визначауться правилами внутрiшнього трудового розпорядку або графiками змiнностi, що затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим органом. ; При шестиденному робочому тижнi тривалiсть денноє роботи (змiни) становить сiм годин iз скороченням робочого дня перед i вихiдними днями до п'яти годин (7 год. х 5 дн.) + 5 годин.
 3. Режим роботи i облiк робочого часу
Робочий час повинен використовуватись робiтниками i службовцями для виконання своує трудовоє функцiє. Рацiональне використання робочого часу набувау великого значення саме тепер, в умовах розвитку ринкових вiдносин i ускладнення господарських зв'язкiв при необхiдностi збiльшення масштабiв виробництва. Пiдвищууться значення кожноє години, кожноє хвилини робочого часу, суворого дотримання правил внутрiшнього трудового розпорядку.
У використаннi робочого часу важливе значення мау режим робочого часу. Вiд того, наскiльки правильно й рацiонально на пiдприумствi чергуються праця i вiдпочинок, залежить зростання продуктивностi працi й iнтенсивностi виробництва.
Режим роботи, тобто початок i закiнчення щоденноє роботи, визначауться правилами внутрiшнього трудового розпорядку. Вони затверджуються трудовим колективом за поданням власника або уповноваженого ним органу i профспiлкового комiтету на пiдставi типових правил.
З метою кращоє координацiє роботи пiдприумств, будов i Органiзацiй, пасажирського транспорту, дитячих дошкiльних
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
296
закладiв початок щоденноє роботи на пiдприумствах i в установах даноє мiсцевостi встановлюуться виконкомами мiсцевих Рад народних депутатiв. На пiдставi цього i з урахуванням виробничих умов пiдприумства встановлюють у себе режим робочого часу.
У зв'язку з тим, що початок роботи пов'язаний з необхiднiстю одержання матерiалiв, iнструментiв, технiчноє документацiє, у цей перiод продуктивнiсть працi у самою низькою. Тому на багатьох пiдприумствах щодо окремих працiвникiв передбачауться початок роботi на 30-40 хвилин ранiше основних працiвникiв.
Навiть на одному i тому ж пiдприумствi початок i закiнчення роботи для рiзних категорiй працюючих може встановлюватись неодночасний. У структурному пiдроздiлi для деяких категорiй працiвникiв режим робочого часу може не збiгатися з часом початку i закiнчення роботи пiдприумства в цiлому (сторожi, кочегари, прибиральники, ремонтники та iн.).
На роботах з особливими умовами i характером працi в порядку i випадках, передбачених законодавством, робочий день може бути подiлений на двi частини за умови, що загальна тривалiсть роботи не перевищуватиме нормальноє тривалостi робочого дня. Такий режим роботи може застосовуватись, наприклад, для працiвникiв залiзничного транспорту, робота яких за своєм характером не може проводитись безперервно. Кiлькiсть i тривалiсть перерв, включаючи перерву для вiдпочинку i прийняття єжи, не може бути бiльшою двох. Тривалiсть кожноє перерви повинна бути не менше однiує години, а час безперервного вiдпочинку протягом доби - не менше 12 годин.
Керiвникам пiдприумств мiського пасажирського транспорту надано право за погодженням з профспiлковими комiтетами запроваджувати для водiєв i кондукторiв автобусiв, тролейбусiв, трамваєв, якi працюють на мiських регулярних пасажирських лiнiях, робочий день з розподiлом змiни на двi частини i доплатою за вiдпрацьований час у кожнiй змiнi з двома виходами на роботу до ЗО вiдсоткiв тарифноє ставки (окладу). Переведення на такий режим роботи може провадитись за наявностi згоди на це працiвника. Число змiн iз розподiлом єх на двi частини в розрахунку на мiсяць не повинно перевищувати 20 вiдсоткiв загальноє кiлькостi змiн для працiвникiв зазначених професiй. Час внутрiшньозмiнноє перерви в робочий час не включауться.
У разi виробничоє необхiдностi для окремих категорiй працiвникiв експлуатацiйних пiдприумств i органiзацiй зв'язку, якi
Роздiл IX. Робочий час i час вiдпочинку
297
включенi в перелiк, затверджений Мiнiстерством зв'язку, за погодженням адмiнiстрацiє з профспiлковим комiтетом може встановлюватись робочий день з подовженими перервами. Але таких перерв не повинно бути бiльше двох.
Для працiвникiв радiозв'язку, радiомовлення, телебачення i радiотрансляцiйних вузлiв з сеансами роботи менше чотирьох годин кожний перерва мiж ними менша однiує години включауться в робочий час. Перерва тривалiстю одна година i бiльше включауться в робочий час лише тодi, коли пiд час перерви зазначенi працiвники залучаються до виконання iншоє роботи, що вiдповiдау єх квалiфiкацiє. Перерви в нiчний час тривалiстю одна година i бiльше у разi надання кiмнати для вiдпочинку в робочий час не включаються.
За загальним правилом робiтники i службовцi можуть залу-" датися до роботи протягом доби тiльки на одну змiну. Певнi ви-i 'нятки з цього правила допускаються у випадках, передбачених | йiецiальним положенням про робочий час i час вiдпочинку. i1"- На двi частини розподiляуться також робочий день для твор-| 'чих працiвникiв театрально-видовищних закладiв. Для них вста-| новлюуться обов'язкова робота у загальнi вихiднi днi i за окре-> 'му оплату в святковi днi.
При змiнних роботах працiвники чергуються в змiнах рiвно-; .мiрно в порядку, встановленому правилами внутрiшнього трудового розпорядку. Перехiд з однiує змiни в iншу, як правило, мау вiдбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначенi трафiками змiнностi.
Графiки затверджуються власником пiдприумства чи орга-i.щзацiє або уповноваженим ним органом за погодженням з проф-i.впiлковим комiтетом.
i ;, Для працiвникiв, зайнятих допомiжним обслуговуванням ос-|;^ювного виробництва, при застосуваннi графiкiв п'ятиденного i/робочого тижня вихiднi днi, виходячи з iнтересiв виробництва, i Можуть надаватись в днi робочого тижня, якi можуть не збiга-(\ГОСя з днями вiдпочинку для робiтникiв i службовцiв основно-[ ло виробництва.
На деяких пiдприумствах вводяться так званi <гнучкi графiки>. Єх суть полягау у тому, що робiтникам i службовцям дозволяуться приходити на роботу i залишати роботу в зручний ; для них час, а також вiдлучатися з роботи за умови повного .Вiдпрацювання усього пропущеного часу.
298
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Власник пiдприумства або уповноважений ним орган та трудовий колектив встановлюють чiткi години, коли усi працюючi повиннi бути на робочих мiсцях.
Прихiд i залишення роботи розтягуються до двох годин: хтось бажау прийти на роботу на 8-му годину i залишити єє о 17-й, а хтось прийде на роботу о 10-й годинi, але працюватиме до 19-є години (з обiдньою перервою).
При введеннi такого графiку, коли це можливо за умов виробництва, зникау напруженiсть, що веде до помилок i виготовлення браку, менше трапляуться нещасних випадкiв, витрат робочого часу на короткочаснi вiдпустки i вiдлучки, зникають запiзнення на роботу i прогули. Сама можливiсть змiнювати свiй час роботи пiдвищуу комфорт особи.
У справi змiцнення трудовоє дисциплiни, охорони працi, в зростаннi продуктивностi працi важливе значення мау облiк робочого часу. Облiк може бути поденним i пiдсумованим. Його органiзацiя покладауться на власника пiдприумства або уповноважений ним органи. Безпiдставнi витрати робочого часу повиннi розглядатися як порушення трудовоє дисциплiни. Якщо працiвник без поважних причин запiзнився на роботу або передчасно єє залишив, то цей час в робочi години не включауться i оплатi не пiдлягау.
Поденним вважауться облiк, коли встановлена законом норма робочого дня у обов'язковою для кожного дня роботи. Цей облiк робочого часу може бути органiзований за картковою системою, коли прихiд на роботу i залишення єє визначаються за допомогою контрольного годинника, за жетонною системою - застосуванням табельних жетонiв чи марок, за пропускною системою - шляхом здавання i видавання перепусток, за рапорт-но-вiдомiстною системою - за допомогою використання комбiнованих та iнших систем облiку залежно вiд умов виробництва.
Облiк приходу на роботу i залишення єє ведеться в цiлому по пiдприумству або по його структурних пiдроздiлах. Якщо за умов виробництва встановлена для деяких категорiй робiтникiв i службовцiв щоденна або щотижнева тривалiсть робочого часу не може бути додержана, застосовууться пiдсумований облiк робочого часу.
Пiдсумковий облiк робочого часу встановлюуться на безперервно дiючих пiдприумствах, а також в окремих виробництвах, цехах, дiльницях, вiддiленнях i на деяких видах робiт, де за умов виробництва (роботи) не може бути додержана встанов-
Роздiя IX. Робочий час i час вiдпочинку
299
лена тривалiсть робочого часу. Вiн запроваджууться власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим комiтетом за умови, що його тривалiсть в облiковому перiодi не перевищуватиме нормальноє кiлькостi робочих годин. При такому облiку робочих годин переробок у певнi днi може компенсуватися недоробком в iншi.
Пiдсумковий облiк робочого часу може вводитись за рiзнi вiдрiзки часу: мiсяць, квартал, календарний рiк. Переважно застосовууться помiсячний облiк робочого часу. За календарний рiк його дозволено запроваджувати для робiтникiв, якi зайнятi в рослинництвi радгоспiв та iнших пiдприумств сiльського господарства.
Нормальна кiлькiсть годин, якi повиннi вiдпрацювати в облiковий перiод працiвники за мiсяць, квартал чи календарний рiк, визначауться множенням числа годин нормального робочого дня на число робочих днiв за календарем у даному перiодi з урахуванням скорочення робочого часу напередоднi святкових днiв.
Порядок облiку фактичного робочого часу вiд початку роботи до єє закiнчення для працiвникiв окремих галузей народного господарства i виробництв уточнюуться спецiальними положеннями про робочий час i час вiдпочинку. Таке положення, наприклад, дiу на залiзничному транспортi i метрополiтенах. Воно передбачау можливiсть запровадження для працiвникiв, якi зайнятi на безперервнiй цiлодобовiй змiннiй роботi, чоти-рьохбригадного графiка змiни 8- i 12-годинноє тривалостi.
При пiдсумковому облiку робочого часу водiєв автомобiлiв тривалiсть єх робочоє змiни може встановлюватись не бiльше 10 годин, а з вiдповiдним погодженням з профспiлковим органом - не бiльше 12 годин з додержанням нормального числа робочих годин за облiковий перiод.
Облiковий перiод вiд одного до шести мiсяцiв для водiєв автомобiлiв, зайнятих перевезенням пасажирiв у курортнiй мiсцевостi в лiтньо-осiннiй перiод та на iнших перевезеннях, що пов'язанi з обслуговуванням сезонних робiт, також може встановлюватись у погоджувальному порядку.
У випадку, коли на мiжмiських перевезеннях вимагауться перебування водiя за кермом машини бiльше 12 годин, в нiй повинно бути обладнано спецiальне мiсце для вiдпочинку. В такi рейси мають направлятися два водiє.
300
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
iснують особливостi встановлення пiдсумкового облiку робочого часу i в сiльському господарствi. Вони обумовленi зональними особливостями виробництва. Директорам радгоспiв та iншим керiвникам державних пiдприумств сiльського господарства за погодженням з профспiлковим комiтетом в перiод напружених польових робiт дозволено збiльшувати тривалiсть робочого дня для робiтникiв, якi зайнятi в рослинництвi, але не бiльше як до 10 годин. Для робiтникiв, що працювали в перiод напружених польових робiт понад нормальний робочий час, в iншi перiоди сезону польових робiт або в зимовий час робочий день може зменшуватися до п'яти годин, а при згодi робiтникiв - без обмеження п'ятьма годинами, з тим щоб середня тривалiсть робочого часу протягом року не перевищувала 40 годин на тиждень.
У днi, коли за погодними чи iншими умовами працiвники не можуть бути зайнятi на польових роботах, єм може надаватись iнша робота в господарствi або додатковi днi вiдпочинку за переробiток понад нормальний робочий час у попередньому перiодi. Цi додатковi днi вiдпочинку надаються без оплати.
У перiод напружених польових робiт по сплаву, вивантаженню деревини, посiву i посадцi лiсу для робiтникiв i службовцiв, зайнятих на роботах у лiсовiй промисловостi i лiсовому господарствi, допускауться збiльшення тривалостi робочоє змiни, але не бiльш як до 10 годин, з тим щоб загальна тривалiсть робочого часу за облiковий перiод не перевищувала нормальноє тривалостi робочого дня. Тривалiсть робочоє змiни в таких випадках встановлюуться власником або уповноваженим ним органом за погодженням з комiтетом профспiлки.
Якщо до кiнця року робiтникам не були наданi скороченi робочi днi або днi вiдпочинку за переробiток понад нормальний робочий час, а також при звiльненнi постiйних працiвникiв протягом року в зв'язку з призовом до Збройних Сил Украєни, переведенням на iншу роботу, вступом до навчального закладу, виходом на пенсiю, а також з iнших поважних причин, за переробленi години здiйснюуться додаткова оплата: для трактористiв-машинiстiв - за IV розрядом, а для iнших робiтникiв рослинництва - за III розрядом вiдповiдних посадових тарифних ставок, що встановленi для оплати працi цих робiтникiв.
За години переробiтку, що не перевищуу двох, помножених на число робочих днiв у облiковому перiодi за календарем,
i IX. Робочий час i час вiдпочинку
ЗОЄ
єплата здiйснюуться в розмiрi 50 вiдсоткiв, а за решту годин - розмiрi 100 вiдсоткiв зазначених тарифних ставок.
До пiдсумкового облiку вiдноситься й органiзацiя вахтового тоду працi. Вахтовий метод - це особлива форма органiзацiє бiт, що базууться на використаннi трудових ресурсiв поза сцем єх постiйного проживання за умови неможливостi за-зпечення щоденного повернення працiвникiв до мiсця по-iйного проживання. Робота органiзууться за спецiальним ре-ємом працi, як правило, при пiдсумковому облiку робочого су. Мiжвахтовий вiдпочинок надауться в мiсцях постiйного юживання.
,7 Тривалiсть вахти не повинна перевищувати одного мiсяця. ii виняткових випадках на окремих об'уктах (дiльницях) робiт з узволу мiнiстерства чи вiдомства i вiдповiдного центрального амiтету профспiлки тривалiсть вахти може бути збiльшена до >ох мiсяцiв.
Рiшення про введення вахтового методу органiзацiє робiт риймауться керiвником пiдприумства за погодженням з проф-iiлковим комiтетом на пiдставi технiко-економiчних розра-нкiв з урахуванням ефективностi його застосування у по-вняннi з iншими методами ведення робiт.
При вахтовому методi органiзацiє робiт встановлюуться, як >авило, пiдсумковий облiк робочого часу за мiсяць, квартал |а|ю за iнший, бiльш тривалий перiод, але не бiльше чим за рiк. |'На пiдприумствах ведеться спецiальний облiк робочого часу i | часу вiдпочинку на кожного працiвника по мiсяцях з нароста-|ючим результатом за увесь облiковий перiод.
Робочий час i час вiдпочинку в межах облiкового перiоду егламентуються графiком роботи на вахтi, що затверджууться гасником або уповноваженим ним органом за погодженням |з вiдповiдним профспiлковим комiтетом, як правило, на рiк, i iдоводиться до вiдома працiвникiв не пiзнiше чим за один мiсяць |до введення його в дiю. Тривалiсть щоденноє роботи (змiни) не iЬовинна перевищувати 12 годин.
i " Напередоднi святкових днiв тривалiсть роботи робiтникiв i службовцiв, крiм тих, для кого встановлена скорочена тривалiсть робочого часу, зменшууться на одну годину як при п'ятиденному, так i при шестиденному робочому тижнi.
! Тривалiсть роботи в нiчний час скорочууться на одну годи-Ну. Нiчним вважауться час з 10 години вечора до 6 години ран-Ку. Зменшення тривалостi роботи в нiчний час не поширюуться на робiтникiв i службовцiв, для яких передбачена скорочена
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
302
тривалiсть робочого часу. При цьому необхiдно наголосити, що скорочууться тривалiсть роботи саме в нiчний час, а не тижнева норма робочого часу. Тому при складаннi графiкiв змiнностi слiд виходити з тижневоє норми робочих годин навiть тодi, коли робота частково виконууться у нiчний час.
Тривалiсть нiчноє роботи зрiвнюуться з денною у тих випадках, коли це необхiдно за умов виробництва, а також на змiнних роботах при шестиденному робочому тижнi з одним вихiдним днем. Не скорочууться тривалiсть робочого дня i тих працiвникiв, якi приймаються для нiчноє роботи, наприклад сторожiв.
До роботи в нiчний час не можуть залучатися вагiтнi жiнки, а також жiнки, що мають дiтей до трьох рокiв. Виняток щодо заборони залучення жiнок до роботи в нiчний час встановлено для тих галузей народного господарства, де це викликауться особливою необхiднiстю i дозволяуться як тимчасовий захiд. До нiчних робiт забороняуться залучати також працiвникiв молодше вiсiмнадцяти рокiв. Робота iнвалiдiв в нiчний час дозволяуться лише за єх згодою i за умов, що не суперечать медичним рекомендацiям.
Жiнки, що мають дiтей вiд трьох до чотирнадцяти рокiв (дiтей-iнвалiдiв - до шiстнадцяти), не можуть залучатись до нiчних робiт без єх згоди.
iснують особливостi використання робочого часу при вiдрядженнях.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63