А-П

П-Я

А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Э  Ю  Я  A-Z

 


Жiнкам, якi усиновили новонароджених дiтей безпосередньо з пологового будинку, надауться вiдпустка з дня усиновлення тривалiстю 56 календарних днiв (70 календарних днiв - при усиновленнi двох i бiльше дiтей).
Пiсля закiнчення вiдпустки у зв'язку з вагiтнiстю та пологами за бажанням жiнки єй надауться вiдпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.
Пiдприумство за рахунок власних коштiв може надавати жiнкам частково оплачувану вiдпустку та вiдпустку без збере-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
318
ження заробiтноє плати для догляду за дитиною бiльшоє тривалостi. Ця вiдпустка може бути використана повнiстю або частинами також батьком дитини, бабою, дiдом чи iншими родичами, якi фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла дитину пiд опiку.
За бажанням жiнки або осiб, якi здiйснюють догляд за дитиною, у перiод перебування у вiдпустцi вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберiгауться право на одержання допомоги в перiод вiдпустки для догляду за дитиною.
Жiнцi, яка працюу i мау двох i бiльше дiтей вiком до 15 рокiв або дитину-iнвалiда, за єє бажанням щорiчно надауться додаткова оплачувана вiдпустка тривалiстю п'ять календарних днiв без урахування вихiдних. Жiнцi, яка усиновила дитину, батьковi, який виховуу дитину без матерi (в тому числi й у разi тривалого перебування матерi в лiкувальному закладi), а також особi, яка взяла пiд опiку дитину, ця вiдпустка надауться на цих же умовах.
Тривалiсть вiдпустки у зв'язку з вагiтнiстю i пологами обчислюуться сумарно i становить 126 календарних днiв (140 календарних днiв у разi народження двох i бiльше дiтей та в разi ускладнення пологiв).
До вiдпустки у зв'язку з вагiтнiстю i пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жiнки приуднати щорiчну вiдпустку незалежно вiд тривалостi єє роботи в поточному робочому роцi.
Вiдпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надауться за заявою жiнки або осiб, якi фактично здiйснюватимуть догляд за дитиною, повнiстю або частково в межах встановленого перiоду та оформляуться наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Особам, якi фактично здiйснюють догляд, вiдпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надауться на пiдставi довiдки з мiсця роботи (навчання, служби) матерi дитини про те, що вона вийшла на роботу до закiнчення термiну цiує вiдпустки, i виплату допомоги по догляду за дитиною єй припинено (iз зазначенням дати).
Вiдпустка по догляду за дитиною до досягнення нею вiку трьох рокiв не надауться працiвнику, якщо дитина перебувау на державному утриманнi.
Додатковi вiдпустки жiнкам, якi мають дiтей, надаються понад щорiчнi вiдпустки.
Роздiл IX. Робочий час i час вiдпочинку
319
 9. Вiдпустки без збереження заробiтноє плати
Чинним законодавством передбачено надання вiдпусток без збереження заробiтноє плати. В одних випадках цi вiдпустки повиннi надаватись в обов'язковому порядку, в iнших - за згодою сторiн.
В обов'язковому порядку вiдпустки без збереження заробiтноє плати надаються матерi або батьку, який виховуу дитину без матери (в тому числi у випадку тривалого перебування ма-тери у лiкувальнiй установi), що мають двох i бiльше дiтей вiком до 15 рокiв або дитину-iнвалiда, тривалiстю до 14 календарних днiв щорiчно; чоловiковi, жiнка якого перебувау у передполо-говiй вiдпустцi, - тривалiстю до 14 календарних днiв; матерi або iншим особам (батьковi, бабi, дiду чи iншим родичам) у випадку, коли дитина потребуу домашнього догляду, - тривалiстю, що визначауться медичним висновком, але не бiльше нiж до досягнення дитиною шестирiчного вiку; ветеранам вiйни, особам, якi мають особливi заслуги перед Батькiвщиною, та особам, на яких поширюуться дiя Закону Украєни <Про статус ветеранiв вiйни, гарантiє єх соцiального захисту>, - тривалiстю 14 календарних днiв; ветеранам працi та особам, якi мають особливi трудовi заслуги перед Батькiвщиною, - тривалiстю 21 календарний день щорiчно; пенсiонерам за вiком та iнвалiдам III групи - тривалiстю до ЗО календарних днiв; працiвникам у випадку смертi рiдних по кровi або по шлюбу: подружжя, батькiв (вiдчима, мачухи), дитини (пасинка, падчерки), братiв, сестер - тривалiстю до семи календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проєзду до мiсця подiє i назад; iнших рiдних - тривалiстю до трьох календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проєзду; працiвникам по догляду за хворим рiдним по кровi, який за висновком медичноє установи потребуу постiйного стороннього догляду, - тривалiстю, що визначауться медичним висновком, але не бiльше ЗО календарних днiв; працiвникам для завершення санаторно-курортного лiкування - тривалiстю, що визначауться медичним висновком; працiвникам, якi допущенi до вступних екзаменiв у вищих установах освiти, - тривалiстю ЗО календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проєзду до мiсцезнаходження навчального закладу i назад; працiвникам, допущеним до здачi вступних екзаменiв в аспiрантуру з вiдривом або без вiдриву вiд виробництва, а також п
рацiвникам, якi навчаються без вiдриву вiд вироб-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
320
ництва в аспiрантурi i успiшно виконують iндивiдуальний план пiдготовки, - тривалiстю, що необхiдна для проєзду до мiсцезнаходження вищоє установи освiти або установи науки i назад; сумiсникам на строк до закiнчення вiдпустки по основному мiсцю роботи; ветеранам працi - тривалiстю до 14 календарних днiв щорiчно.
Працiвникам, якi використали за попереднiм мiсцем роботи щорiчну основну i додаткову вiдпустки, тривалiсть яких становила не менше 24 календарних днiв, i одержали за них грошову компенсацiю, вiдпустка без збереження заробiтноє плати надауться тривалiстю до 24 календарних днiв у перший рiк роботи наданому пiдприумствi до настання шестимiсячного строку безперервноє роботи.
За сiмейними обставинами та з iнших поважних причин працiвниковi може бути надана вiдпустка без збереження заробiтноє плати на строк, обумовлений угодою мiж працiвником i власником або уповноваженим ним органом, але не бiльше 15 календарних днiв на рiк.
У порядку, визначеному колективним договором, власник або уповноважений ним орган у випадку простою пiдприумства з не залежних вiд працiвникiв причин може надавати вiдпустки без збереження заробiтноє плати або з частковим єє збереженням.
 10. Порядок надання вiдпусток
Щорiчна основна вiдпустка надауться всiм працiвникам iз збереженням мiсця роботи i посади та з виплатою середнього заробiтку. Право працiвникiв на вiдпустку не залежить вiд мiсця роботи, виконуваноє трудовоє функцiє, форми власностi, на базi яких ведеться господарська дiяльнiсть на пiдприумствах, строку трудового договору. Вiд цих обставин залежить тривалiсть вiдпустки, яка надауться працiвниковi.
До стажу роботи, що дау право на щорiчну вiдпустку, зараховуються: час фактичноє роботи (в тому числi на умовах неповного робочого дня) протягом робочого року, за який надауться вiдпустка; коли працiвник фактично не працював, але за ним згiдно з законодавством зберiгалося мiсце роботи (посада) та заробiтна плата повнiстю або частково (в тому числi час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звiльненням або переведенням на iншу роботу); час, коли працiвник фактично не працював, але за ним зберiгалося мiсце
Роздiл IX. Робочий час i час вiдпочинку
321
роботи (посада) i виплачувалась допомога по державному соцiальному страхуванню, за винятком частково оплачуваноє вiдпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку; час навчання з вiдривом вiд виробництва тривалiстю не менше 10 мiсяцiв на денних вiддiленнях професiйно-технiчних закладiв освiти; час навчання новим професiям (спецiальностям) осiб, звiльнених у зв'язку iз змiнами в органiзацiє виробництва i працi, у тому числi з лiквiдацiую, реорганiзацiую або перепрофiлюванням пiдприумства, скорочення чисельностi або штату працiвникiв.
До стажу роботи, що дау право на щорiчнi додатковi вiдпустки, зараховуються: час фактичноє роботи iз шкiдливими важкими умовами або з особливим характером працi, якщо працiвник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалостi робочого дня, встановленоє для працiвникiв даного виробництва, цеху, професiє або посади; час щорiчноє основноє та додаткових вiдпусток за роботу iз шкiдливими, важкими умовами i особливий характер працi; час роботи вагiтних жiнок, переведених на пiдставi медичного висновку на легшу роботу, на якiй вони не зазнають впливу несприятливих виробничих чинникiв.
Якщо працiвник, переведений на роботу на iнше пiдприумство, повнiстю або частково не використав щорiчнi основну та додатковi вiдпустки, то до стажу роботи, що дау право на щорiчнi основну та додатковi вiдпустки, зараховууться час, за який вiн не використав цi вiдпустки за попереднiм мiсцем роботи.
Щорiчна додаткова вiдпустка надауться понад щорiчну основну вiдпустку за однiую пiдставою, обраною працiвником. Щорiчнi додатковi вiдпустки за бажанням працiвника можуть Надаватись одночасно з щорiчною основною вiдпусткою або окремо вiд неє.
Загальна тривалiсть щорiчних основноє та додаткових вiдпусток не може перевищувати 58 календарних днiв, а для працiвникiв, зайнятих на пiдземних гiрничих роботах, - 68 календарних днiв.
Щорiчнi основна та додаткова вiдпустки надаються працiвниковi з таким розрахунком, щоб вони були використанi, як правило, до закiнчення робочого року.
Право працiвника на щорiчнi основну та додатковi вiдпустки повноє тривалостi у перший рiк роботи настау пiсля закiнчення шести мiсяцiв безперервноє роботи на даному пiдприумствi.
єє
146
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
322
У разi надання працiвниковi щорiчних вiдпусток до закiнчення шестимiсячного термiну безперервноє роботи єх тривалiсть визначауться пропорцiйно до вiдпрацьованого часу.
Щорiчнi вiдпустки повноє тривалостi до настання шестимiсячного термiну безперервноє роботи у перший рiк роботи на даному пiдприумствi за бажанням працiвника надаються: жiнкам - перед вiдпусткою у зв'язку з вагiтнiстю та пологами або пiсля неє, а також жiнкам, якi мають двох i бiльше дiтей вiком до 15 рокiв або дитину-iнвалiда; iнвалiдам; особам вiком до 18 рокiв; чоловiкам, дружини яких перебувають у вiдпустцi у зв'язку з вагiтнiстю та пологами; особам, звiльненим пiсля проходження строковоє вiйськовоє або альтернативноє (невiйськовоє) служби, якщо пiсля звiльнення зi служби вони були прийнятi на роботу протягом трьох мiсяцiв, не враховуючи часу переєзду на постiйне мiсце проживання; сумiсникам - одночасно з вiдпусткою за основним мiсцем роботи; працiвникам, якi успiшно навчаються в закладах освiти та бажають приуднати вiдпустку до часу складання екзаменiв, залiкiв, написання дипломних, курсових, лабораторних та iнших робiт, передбачених навчальною програмою; працiвникам, якi не використали за попереднiм мiсцем роботи повнiстю або частково щорiчну основну вiдпустку i не одержали за неє грошовоє компенсацiє; працiвникам, якi мають путiвку (курсiвку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лiкування; батькам-вихователям дитячих будинкiв сiмейного типу; в iнших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.
Щорiчнi вiдпустки за другий та наступнi роки роботи можуть бути наданi працiвниковi в будь-який час вiдповiдного робочого року. Черговiсть надання вiдпусток визначауться графiками, якi затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспiлковим чи iншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом i доводиться до вiдома всiх працiвникiв. При складаннi графiкiв ураховуються iнтереси виробництва, особистi iнтереси працiвникiв та можливостi для 'єх вiдпочинку.
Конкретний перiод надання щорiчних вiдпусток в межах, установлених графiком, погоджууться мiж працiвником i власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний повiдомити працiвника про дату початку вiдпустки не пiзнiше як за два тижнi до встановленого графiком термiну.
Роздiл IX. Робочий час i час вiдпочинку
323
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вести облiк вiдпусток, що надаються працiвникам.
Щорiчнi вiдпустки за бажанням працiвника в зручний для нього час надаються: особам вiком до 18 рокiв; iнвалiдам; жiнкам перед вiдпусткою у зв'язку з вагiтнiстю та пологами або пiсля неє; жiнкам, якi мають двох i бiльше дiтей вiком до 15 рокiв або дитину-iнвалiда; одинокiй матерi (батьковi), яка виховуу дитину без батька (матерi); опiкунам, пiклувальникам або iншим самотнiм особам, якi фактично виховують одного або бiльше дiтей вiком до 15 рокiв за вiдсутнiстю батькiв; дружинам (чоловiкам) вiйськовослужбовцiв; ветеранам працi та особам, якi мають особливi трудовi заслуги перед Батькiвщиною; ветеранам вiйни, особам, якi мають особливi заслуги перед Батькiвщиною, а також особам, на яких поширюуться чиннiсть Закону Украєни <Про статус ветеранiв вiйни, гарантiє єх соцiального захисту>; батькам-вихователям дитячих будинкiв сiмейного типу;
в iнших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.
Керiвним, педагогiчним, науковим, науково-педагогiчним працiвникам, спецiалiстам закладiв освiти щорiчнi вiдпустки повноє тривалостi у перший та наступнi робочi роки надаються у перiод лiтнiх канiкул незалежно вiд часу прийняття єх на роботу. Порядок надання щорiчноє основноє вiдпустки тривалiстю до 56 календарних днiв керiвним, педагогiчним, науково-педагогiчним працiвникам освiти та науковим працiвникам визначено постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украєни вiд 14 квiтня 1897 р. № 346.
Працiвникам, якi навчаються в закладах освiти без вiдриву вiд виробництва, щорiчнi вiдпустки за єх бажанням приуднуються до часу проведення настановчих занять, виконання лабораторних робiт, складання залiкiв та екзаменiв, часу пiдготовки та захисту дипломного проекту та iнших робiт, передбачених навчальною програмою.
Працiвникам, якi навчаються в середнiх загальноосвiтнiх вечiрнiх (змiнних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвiтнiх школах, щорiчнi вiдпустки за єх бажанням надаються з таким розрахунком, щоб вони могли бути використанi до початку навчання в цих закладах.
Працiвникам художньо-постановочноє частини i творчим працiвникам театрiв щорiчнi вiдпустки повноє тривалостi нада-
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
324
ються в лiтнiй перiод у кiнцi театрального сезону незалежно вiд часу прийняття єх на роботу.
Щорiчна вiдпустка на вимогу працiвника повинна бути перенесена на iнший перiод у разi порушення власником або уповноваженим ним органом термiну повiдомлення працiвника про час надання вiдпустки; несвоучасноє виплати власником або уповноваженим ним органом заробiтноє плати працiвниковi за час щорiчноє вiдпустки.
Щорiчна вiдпустка повинна бути перенесена на iнший перiод або подовжена в разi: тимчасовоє непрацездатностi працiвника, засвiдченоє в установленому порядку; виконання працiвником державних або громадських обов'язкiв, якщо згiдно з законодавством вiн пiдлягау звiльненню на цей час вiд основноє роботи iз збереженням заробiтноє плати; настання строку вiдпустки у зв'язку з вагiтнiстю та пологами; збiгу щорiчноє вiдпустки з вiдпусткою у зв'язку з навчанням.
Щорiчна вiдпустка з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу, як виняток, може бути перенесена на iнший перiод тiльки за письмовою згодою працiвника та за погодженням з профспiлковим або iншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом у разi, коли надання щорiчноє вiдпустки в ранiше обумовлений перiод може несприятливо вiдбитися на нормальному ходi роботи пiдприумства, та за умови, що частина вiдпустки тривалiстю не менше 24 календарних днiв буде використана в поточному робочому роцi.
У разi перенесення щорiчноє вiдпустки новий термiн єє надання встановлюуться за згодою мiж працiвником i власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення вiдпустки на iнший перiод, настали пiд час єє використання, то невикористана частина щорiчноє вiдпустки надауться пiсля закiнчення дiє причин, якi єє перервали, або за згодою сторiн переноситься на iнший перiод.
Забороняуться ненадання щорiчних вiдпусток повноє тривалостi протягом двох рокiв пiдряд, а також ненадання єх протягом робочого року особам вiком до 18 рокiв та працiвникам, якi мають право на щорiчнi додатковi вiдпустки за роботу iз шкiдливими i важкими умовами чи з особливим характером працi.
Щорiчну вiдпустку на прохання працiвника може бути подiлено на частини будь-якоє тривалостi за умови, що основна безперервна єє частина становитиме не менше 14 календарних
Роздiл IX. Робочий час i час вiдпочинку
325
днiв. Невикористану частину щорiчноє вiдпустки мау бути надано працiвнику, як правило, до кiнця робочого року, але не пiзнiше 12 мiсяцiв пiсля закiнчення робочого року, за який надауться вiдпустка.
Вiдкликання з щорiчноє вiдпустки допускауться за згодою працiвника лише для вiдвернення стихiйного лиха, виробничоє аварiє або негайного усунення єх наслiдкiв, для вiдвернення нещасних випадкiв, простою, загибелi або псування майна пiдприумства та в iнших випадках, передбачених законодавством.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63